A vezérigazgató áprilisban – tulajdonosi felhatalmazással - egy dolláros vételáron eladta a céget a Svájcban bejegyzett RosGasnak. A vezérigazgatót a bíróság két nap múlva szabadlábra helyezte, de lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el számára.
A Nemzeti Nyomozó Iroda szerint az ügyben „nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése”, ezért megszüntette az eljárást.
Az Emfesz eladását a moszkvai választott bíróság vizsgálhatja
Miután a moszkvai választott bíróság a május közepén született közbenső ítéletével létezőnek nyilvánította a Mabofi Holdings és a RosGas AG között az Emfesz eladásáról létrejött szerződést, ezt már magyar bíróságok nem vizsgálhatják - mondta Góczi István, az Emfesz Kft. ügyvezető igazgatója hétfőn Budapesten.
A szerződés létének elismerését az Orosz Föderáció Kereskedelmi és Iparkamarája mellett működő választott bíróság azzal mondta ki, hogy az ítéletben rögzítette: neki van joga elbírálni az ügyet.
Bogdán Tibor ügyvéd, a Nagy és Tócsányi Ügyvédi Iroda partnere emlékeztetett a Fővárosi Bíróság idei első fokú ítéletére, ami szerint semmis a szerződés.
Az ügy előzménye az, hogy 2009 elején a RosUkrenergo (RUE) nem szállíthatott Ukrajnán keresztül földgázt, így nem tudni, hogy az Emfesz kitől kapta abban az időszakban a gázt. Ugyanakkor a svéd választott bíróság valószínűsítette, hogy a RUE földgázát kapta a magyar cég az ukrán gáztárolókból, és az Emfeszt is kötelezte több mint 500 millió dollár és kamatainak megfizetésére. Ezt azonban az Emfesz nem fizeti ki, mert álláspontja szerint ez a közrendbe ütközne. Ugyanis nincs igazolás arról, hogy a RUE adta el a földgázt az Emfesznek, ami valószínűsíti a pénzmosás gyanúját. Az Emfesz ezért fordult az ügyészséghez - hangsúlyozta Góczi István. Hozzátette: abban a bizonyos három hónapban a Magyar Energia Hivatal folyamatosan vizsgálta az Emfesz tevékenységét, és nem talált problémát a működésében.
Az Emfesznek többmilliárd forint kintlévősége van
Az Emfesz, miután a Magyar Energia Hivatal áprilisban megszüntette a földgázkereskedői engedélyét, most "takaréklángon" működik. Jelentős elbocsátások voltak, a lengyelországi projektek állnak. A fő tevékenység most az elszámolás azokkal a szolgáltatókkal, akik átvették az Emfesz korábbi ügyfeleit. Az Emfesznek többmilliárd forint kintlévősége van a volt fogyasztóinál és további jelentős összeg követelése a volt tulajdonos Mabofi Holdings-szal szemben.
A Mabofi ugyanis mintegy 53 milliárd forintot vitt ki az Emfesz-ből, de kinyilvánította, hogy azt nem fizeti vissza. Góczi István szavai szerint az Emfesz összes nettó követelése meghaladja a 150 milliárd forintot.
Az Emfesz az elmúlt évet 20 milliárd forint veszteséggel zárta, azt követően, hogy a 2009. évi veszteség ellensúlyozására mintegy 60 milliárd forint friss tőkét kapott a tulajdonos RosGas AG-tól.
hirado
2011.06.03. 10:05