Galcsikné Erdősi Éva, a Banki Hitelkárosultak Egyesületének elnökhelyettese a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában arról beszélt: akkor tudják eldönteni, hogy jelent-e valódi segítséget a devizahitelesek mentőcsomagja, ha megtudják, az intézkedéseket mikortól vezetik be. Hozzátette: az árfolyam rögzítésével meg lehet állítani egy folyamatot, jelesül azt, hogy ne mondják fel többen a lakáshitelüket.
Sarkadi-Szabó Kornél pénzpiaci elemző azt mondta, hogy a magyar svájci frank alapú hitelek a közép-európai svájci frank alapú hitelállománynak a 10 százalékát teszik ki. Felhívta a figyelmet: az intézkedés nem arról szól, hogy az állam vagy a bankok egyszerre a devizapiacon beavatkoznának, devizapiaci ügyletet kötnének, hanem adminisztrációs eszközökkel rögzítik az árfolyamot, és későbbi időpontra teszik a terheket. Tényleges devizapiaci tranzakciót mindez nem kelt, tehát az intézkedésnek szerinte nincs hatása a devizapiacra.
Úgy vélte: az ügy kapcsán mindenki szélsőségekben gondolkodik. A mostani intézkedés nyilvánvalóan valamilyen szinten segíti majd a jelzáloghitelezést, és segít a devizahiteleseknek is. Csakhogy az igazi segítségnek el kellene érinteni kellene a hitelesek pár százalékát, ami több százmilliárd forint, a terhet valakinek viselnie kell, ez azonban jelenleg egyik féltől sem várható el.
Galcsikné Erdősi Éva azt mondta: nagy a csönd, mindenki nagy várakozással volt a bejelentés iránt, ezt meghallgatták, és most úgy tűnik, az emberek meg is nyugodtak. Igen, a megmentés megvan, de a törvényalkotás során derül majd ki, hogy ez valódi segítség lesz, vagy a hitelesek megint valamilyen spirálba kerülnek bele – hangsúlyozta a Banki Hitelkárosultak Egyesületének elnökhelyettese.
Arra a felvetésre, miszerint a gazdaság mindenhol életjeleket ad, egyedül az építőipari szektor nem, Sarkadi-Szabó Kornél azt válaszolta: ahol életjeleket látunk, azok az exporthoz köthető szegmensek, a belső megtakarítás egyenlő a nullával, nem várhatunk rövid távon a fogyasztásban fellendülést.
Lenne egy megoldás: ha hagynánk bedőlni a hiteleseket, hagynánk az ingatlanpiacot akár 20-30 százalékkal esni, akkor elindulhatna egy gyors tisztulás, de nyilván itt van egy szociális szempont, amit figyelembe kell venni. A balti államokban megvolt ez a tisztulás, és elindult egy szép, lassú felívelés. Csakhogy értékrend kérdése, hogy engedjük-e ezt a tisztulást, és hagyunk több százezer családot tönkremenni, vagy kisimítjuk ezt a pályát, amivel a folyamat lassabb lesz, és nem lesz teljesen egészséges – érvelt az elemző.
hirado
2011.06.01. 10:42