Bérlakásokat építene a kormány, ezzel szerintük több száz bedőlt lakáshitelest menthetnek meg az utcára kerüléstől. A programot a hamarosan megalakuló Nemzeti Eszközkezelő Társaság fogja össze.
Egy kis történelem
A 60-as évek elején még házmesteres bérlakásban lakott szinte mindenki, a 70-es években viszont a szerencsésebbek már megvásárolhatták vadonatúj panellakásaikat. A rendszerváltással az egykori tanácsi lakásokat is megvehették a benne lakók, vagy pedig az újonnan alakult önkormányzatok. A szakemberek szerint erre az időszakra tehető a bérlakás rendszer szinte teljes felszámolása. Részben ennek is köszönhető, hogy Magyarországon, Nyugat-Európával ellentétben, nincs keletje a bérlakásoknak, pedig azok sok szempontból előnyösek.
A bérlakások előnyei
A lakások bérleti díja töredéke például a hitelre vásárolt lakások törlesztő részleteinek, így a bérleti díjat fizetők nem adósodnak el, másra is jut nekik a jövedelmükből. A bérlakások fenntartása ráadásul pénztárca kímélőbb, mint a saját lakásoké, és a bérlakások könnyebb munkahelyváltást is lehetővé tesznek.
Feltehetőleg ez is vezérelhette a kormányt, amikor a hamarosan felállítandó Nemzeti Eszközkezelő Társaság egyik feladataként új bérlakások építést határozta meg.
Déry Attila az Otthon Centrum vezető elemzője elmondta, hogy szemben azokkal a lakásokkal, amiket az adósoktól vásárolna meg az állam a Nemzeti Eszközkezelő Társaság keretein belül, ezek az ingatlanok egy tömbben, egy helyen fognak elhelyezkedni, korszerűbbek lesznek, magyarul az üzemeltetésük, a fenntartásuk alacsonyabb lesz.
Aknai Zoltán, a Menhely Alapítvány igazgatója szerint megoldást jelenthet a bérlakás építési program, ha olyan konstrukciót tudunk mellé kínálni, amelyet a nagyon alacsony jövedelműek is meg tudnak fizetni, mert jelenleg az a probléma, hogy normális jövedelemből, azaz minimálbérből az ember nem tud fenntartani egy lakást.
A kormány szándékai szerint a szociálisan legrászorultabbak számára teremtik meg a lehetőséget, hogy az állam által épített bérlakásokba költözhessenek.
A bérlakás várhatóan felpörgeti a válságban óriási visszaesést elszenvedő építőipart is, ahol több ezer új munkahely jöhet létre.
hirado
2011.06.01. 10:34