HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Mentőcsomag – a bankadóról és az elsétálási jogról nincs egyezség

t: 278

Mentőcsomag – a bankadóról és az elsétálási jogról nincs egyezség

Öt pontban állapodott meg a kormány a bankokkal, három további pontról is tárgyaltak, de abban nem jött létre megegyezés. A megállapodás Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke szerint is több százezer lakáshiteles helyzetét javíthatja.

Matolcsy György szerint a megállapodással jelentős előrelépés történt az örökölt bombák hatástalanításában. Úgy vélekedett, a legfontosabb kérdésekben - árverezési moratórium, árfolyam védősáv - sikerült megegyezni, ennek köszönhetően egy átlagos svájci frank hiteladósnak havonta 15 ezer forinttal kevesebbet kell majd fizetnie.

Korrekt megállapodást kötött a kormány és a bankszövetség, amely sok százezer ember helyzetét javíthatja - mondta Patai Mihály. A bankszövetség első embere a legfontosabbnak az árverezési moratórium feloldását nevezte, aminek szerinte jó hatása lesz az ingatlanpiacra, növeli az ingatlantulajdonosok biztonságát. Emellett az árfolyamgát bevezetését és a Nemzeti Eszközkezelő Társaság létrehozását emelte ki. Patai üdvözölte, hogy a konzultációk folytatódnak a kormány és a bankok között.

Fokozatosan oldják fel a kilakoltatási moratóriumot

2011. július 1-jétől októberig csak a 30 millió forintnál nagyobb értékű és 20 millió forintnál magasabb hátralékú ingatlanokat árverezik el, október 1. és december 31. között negyedévente a lejárt, felmondott hitelek 2-2, 2012-ben 3-3, 2013-ban 4-4, 2014-ben pedig 5-5 százalékát. Budapesten és a megyei jogú városokban a hitel keletkezéskori ingatlanértékének 55, a városokban 50, a többi településen 30 százalékán veszi át az eszközkezelő a lakásokat.

A svájci frank alapú hitelek esetében a 180 forintos árfolyamgát 17-18 százalékkal kisebb a napi árfolyamnál - ismertette Patai. A törlesztő részletben jelentkező különbséget forint hitellé alakítják a bankok, aminek törlesztését 2015. január 1. után kell megkezdeni, a Buborral megegyező kamattal (a mostani mértéke 6,1 százalék). Az állam ehhez 2015. január 1-jéig garanciát nyújt, amelyet még az unióval is egyeztetni kell, díja várhatóan 1,5 százalék lesz. "A probléma nagy részét, körülbelül 80 százalékát megtartjuk, 20 százalékát pedig későbbi időpontra toljuk el, amikor reményeink szerint mind az ország, mind az állampolgárok jobb helyzetben lesznek" - mondta a bankszövetség elnöke.

A miniszter ehhez hozzátette: 2015 után sem szabadulhatnak el a törlesztő részletek, legfeljebb 15 százalékkal emelkedhetnek, amit a futamidő hosszabbításával érnek el. Mindenki vállal valamit: az adós azt, hogy visszafizeti a hitelt, az állam garanciával járul hozzá, a bankok pedig létrehozzák a gyűjtőszámlát.

Az a bajba jutott adós, aki kisebb lakásba költözik, annak megvásárlásához jelzáloghitelt vehet fel állami kamattámogatás mellett. A miniszterelnök hangsúlyozta: az sem marad fedél nélkül, aki nem tudja eladni a lakását: bérlővé válik, vagy az eszközkezelő által épített lakásba tud költözni. Az ingatlan mindkét esetben a NET tulajdonába kerül, a nemzeti ingatlanvagyon részévé válik. Azzal számolnak, hogy 2012-ben néhány ezer lakás kerülhet az eszközkezelő tulajdonába.

Orbán: van ok az óvatos optimizmusra

A miniszterelnök elmondta: Magyarország még mindig nagyon nehéz helyzetben van, bár vannak jelek, amelyek óvatos optimizmusra adnak okot, példaként a munkanélküliségi, foglalkoztatási adatokat említette.

Hangsúlyozta: az ország háborúban áll az államadóssággal, amely nem kihívás, hanem ellenség, amit az különböztet meg a kihívástól, hogy le kell győzni, különben ő győz le téged - mondta. Ehhez Orbán Viktor szerint nagyon kiszámítható, pontos, előre tervezett és betartott költségvetési gazdálkodásra van szükség.

hirado

2011.05.31. 11:05

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek