A baranyai megyeszékhely közgyűlésének döntése értelmében a város külső vállalkozókkal szerződik, melyek megvásárolnák az épületet és a telket. A "magasházat" lebontanák, a helyére egy nagyobb irodaépületet és szolgáltatóházat emelnének.
Az irodaépület harminc év múlva az önkormányzat tulajdonába kerülne, a szolgáltatóház a vállalkozóé maradna. A bontási munkák még az idén megkezdődnének, a teljes kivitelezés két évig tartana.
Az ellenzéki szocialisták nem támogatták a javaslatot. Véleményük szerint egy olyan költséges konstrukcióról van szó, amelyet a jelenlegi kormányzat sem preferál, ráadásul az irodák bérlésére nincs írásbeli kormányzati garancia.
Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere azt mondta: a részletek még kidolgozására várnak, hiszen a projektnek még nincs költségvetése, nincsenek kiviteli tervei, de ahogy az előkészítés halad, minden nyitott kérdésre választ tudnak adni.
A politikus úgy vélte, a jelenlegi egy jó konstrukciónak tűnik a probléma megoldására, már csak azért is, mert a hivatalok költözésével a felszabaduló ingatlanokat hasznosítanák, és az így befolyt bevételekből fedezhetőek lennének az új, modern, az energia szempontjából hatékonyan üzemeltethető irodaépület bérleti díjai.
A Közép-Európa legmagasabb lakatlan épületeként a Guinness-rekordok könyvébe is bekerült 80 méter magas, 25 emeletes "magasházat" 1989-ben életveszélyessé nyilvánították és kiürítették.
Szakértők úgy ítélték meg, hogy a jugoszláv technológiával készült épületszerkezet összetartó acélkötelei a hézagok kitöltésére használt pasztától egyes helyeken erős korróziónak indultak.
Amikor a feszítőhuzalok keresztmetszete a felére csökkent, az épület elveszítette statikai biztonságát.
Azután, hogy a város 360 millió forintos hozzájárulásával 2003 őszére elvégezték a statikai megerősítést, az önkormányzat többször is értékesítette az épületet, de azt a mai napig sem sikerült hasznosítani.
A legutóbb azt a spanyol Milton csoportnak adták el 410 millió forint plusz áfáért, egy ingatlancsomag részeként.
hirado
2011.05.27. 11:28