Megjelentek azok a csalók, akik gyors megoldást ígérnek a nehéz helyzetbe jutott devizahiteleseknek. Főként azokat az adósokat keresik fel, akik már meghirdették a lakásukat.
A devizahiteleseknél megjelentek a csalók. Egyhavi törlesztőrészlettel megegyező, vagy még több pénzt kérnek, cserébe pedig gyors megoldást ígérnek. Közben az árfolyam számolgatással a bankok csak nyertek.
„Pénzt kérnek, csaknem 60-70 ezer forintot azért, hogy megmentsék az adósokat, de tudnia kell mindenkinek, hogy a bankkal az adós van szerződésben és a banktitok miatt senkinek nem adhatnak ki információt, senki nem intézheti el helyettük az ügyeket" – hangsúlyozta Dabasi Tamás, a Fehér Képényseprők - Országos Társadalmi Szervezetek Szövetségének elnöke.
A legálisan segítő cégek ingyen dolgoznak, és csak tanácsokat adnak a bajba jutott hiteleseknek.
Több mint 100 ezren már hónapok óta nem tudják fizetni hiteleiket, és már a félmilliót is meghaladja azok száma, akik a bedőlés határán vannak. Ugyanakkor - szakértők szerint - ez érdemben nem befolyásolta a bankok nyereségét. Azért, mert az árfolyam-ingadozást kihasználva, éves szinten milliárdos bevételt szereztek a bankok. A deviza olcsóbb vételi árán nyújtották a hitelt, de törlesztéskor már a drágább eladási áron kérték vissza.
„Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy adósonként 1500 és 6000 forint közötti nyereségre is szert tehettek a pénzintézetek egy-egy törlesztőrészlet megfizetésekor" – emelte ki Barabás Gyula, a Széchenyi Hitelszövetség elnöke.
Ezt tavaly őszig szinte szabadon alakították. Kósa Lajos és Rogán Antal javaslatára elfogadott törvény után már csak középárfolyamon határozhatják meg a törlesztő részleteket.
Egy ideje gyakori, hogy éppen azon a napon gyengül a forint, amikor a bankok meghatározzák az aktuális törlesztőrészletet, emiatt az adósnak többet kell fizetnie.
hirado
2011.05.21. 11:14