HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Mezőhegyesi Ménesbirtok: törvényes volt a privatizáció

t: 598

Mezőhegyesi Ménesbirtok: törvényes volt a privatizáció

A Ménesbirtok 2004-es privatizációja megfelelt a hatályos törvényi rendelkezéseknek és az előírásoknak - olvasható a cég keddi közleményében.

A vállalat Budai Gyula hétfői bejelentésére reagált, amelyben a kormánybiztos bejelentette: feljelentést tesz a mezőhegyesi Ménesbirtok privatizációja ügyében, hűtlen kezelés gyanúja miatt.

A Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. vezetőségének közleménye szerint 2004 áprilisában nem az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. hagyta jóvá a Mezőhegyesi Ménesbirtok állami tulajdonú részvénycsomagjának értékesítését, hanem a kormány határozattal jelölte ki másik kilenc agrárcéggel együtt.

Az ÁPV Rt. a kormányhatározat és a privatizációs törvény előírásai szerint nyílt, egyfordulós pályázati eljárással bonyolította le a tranzakciót. Egy pályázó jelentkezett a 79,52 százalékos részvénycsomag megvásárlására, a Határhaszon Rt.

A felajánlott vételár a részvénycsomag névértékét meghaladta, valamint a vevő vállalta, hogy egy éven belül 800 millió forint készpénzes tőkeemelést hajt végre a Ménesbirtok Rt.-ben. Ez a tranzakció a vállalásnak megfelelően megtörtént - áll a zrt. közleményében.

Tévedett Budai Gyula

A tájékoztatás szerint tárgyi tévedés az a kijelentés, hogy a Ménesbirtok dolgozói, "elvileg" voltak tagjai a pályázó cégnek, mert sem szándéknyilatkozatot, sem dolgozói aláírást nem nyújtottak be az ÁPV Rt.-hez.

Ezzel ellentétben a Határhaszon alapszabályát alapítóként aláíró 587 kisrészvényes a társaság munkavállalója, ahogyan azt pályázati útmutató a pályázattól elvárta. Az eredeti aláírásokkal ellátott alapszabály a cégbíróságon bármikor bárkinek rendelkezésére áll.

A tényeknek az sem felel meg, hogy a "pályázati eljárás során benyújtott cégkivonat szerint a pályázónak csupán két részvényese volt". A közlemény megjegyzi, hogy az akkor hatályos jogszabály rendelkezései szerint a cégjegyzékben csak a 25, 50 és 75 százalékos tulajdoni arányt meghaladó részvényeseket kellett és lehetett feltüntetni.

A társaságban akkor csak két részvényes volt, akinek meghaladta a részesedése a 25 százalékot, de az 50-et nem érte el. A pályázat beadásakor a pályázónak 597 részvényese volt, közülük egy jogi személy, a többi pedig természetes személy volt.

A ménesbirtok cáfolja a kormánybiztos további kijelentéseit is

A közlés szerint tévedés azon állítás is, hogy a kiírás minősítette "a vezetőket is dolgozónak", hiszen azt nem a kiírás, hanem a munka törvénykönyve szabályozza világosan. A pályázati kiírás azt követelte meg, hogy a céltársaság, a Ménesbirtok munkavállalóinak legalább 40 százaléka vegyen részt a privatizációban.

A részvételi arány végül 99,9 százalék lett. Továbbá a Határhaszon Rt. semmilyen részvényeket nem ruházott át, és semmiben nem sértette meg a privatizációs szerződés rendelkezéseit - állítják.

Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos hétfőn jelentette be, hogy feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen folytatólagosan elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt.

A kormánybiztos kifejtette: az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. 2004 áprilisában hagyta jóvá a Mezőhegyesi Ménesbirtok állami tulajdonú részvénycsomagjának értékesítését.

Az egyetlen pályázó - folytatta -, a Határhaszon Rt. által megajánlott kétmilliárd forintos vételár jóval alacsonyabb volt a gazdasági társaság tényleges értékénél, különösen a privatizált társaság kiemelkedő értékkel bíró, mintegy hétmilliárd forintos eszközállományát figyelembe véve.

hirado

2011.05.18. 11:14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek