Magyarország 147 ajánlást kapott Genfben az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában a magyar emberi jogi helyzet áttekintésekor, ez megfelel a nemzetközi átlagnak; a magyar kormány vegyes választ fog adni, egyes ajánlásokat el tud fogadni, másokat viszont nem - mondta el Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára.
Az államtitkár - aki az előző napi svájci meghallgatáson részt vevő magyar delegációt vezette - úgy értékelte: Magyarország komoly elismerést kapott a világ legjelentősebb emberi jogi fórumának átfogó vizsgálatában, hiszen Magyarországon olyan intézmények működnek, amelyek garantálják az emberi jogok tiszteletben tartását.
A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a Kossuth Rádió csütörtök reggeli műsorában azt mondta, kemény kérdéseket kapott a genfi meghallgatáson többnyire a romák helyzetével kapcsolatban, ám a legkevesebb kritika pont ebben a témában hangzott el. A legerősebb megfogalmazás talán az a magyar sajtóban is megjelent svájci gondolat volt, hogy ami Gyöngyöspatán történt, az elfogadhatatlan, ám éppen ez a magyar kormány álláspontja is. Amilyenek ott a közállapotok voltak, illetve ahogyan ezt bizonyos csoportok kezelték, valóban elfogadhatatlan - hangsúlyozta Balog Zoltán.
Olyan dolgokban is bíráltak egyébként bennünket, amiken nem akarunk változtatni - mondta az államtitkár. Kimondtuk például, hogy a házasság számunkra egy férfi és egy nő életközössége, de a más szexuális orientáltságú pároknak is adunk egyfajta védelmet, ha nem is a házasságban, amire szerintem büszkék lehetünk - emelte ki a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a 180 percben.
Balog: Richard Field szerepe elítélendő
Balog Zoltán magánvéleménye szerint Richard Field amerikai üzletember elítélendő szerepet játszott a gyöngyöspatai eseményekben. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára erről már egy budapesti sajtótájékoztatóján nyilatkozott.
"Nagyon kritikusnak látom azt a szerepet, amit ő ebben az ügyben (játszott), és elítélendőnek is tartom, ez az én magánvéleményem jelenleg" - jelentette ki az államtitkár.
"Majd ha lezárul a vizsgálat, akkor látni fogjuk, hogy kiknek volt az érdeke az, hogy ilyen kis nagypénteki akciókkal örvendeztessék meg a nemzetközi nyilvánosságot" - fogalmazott, hozzátéve, "talán el se indultak még a buszok Gyöngyöspatáról, már a nyugati sajtóorgánumokban megjelentek a hírek, tehát nyilván ez nem véletlen, hogy így volt".
Balog Zoltán azt mondta, ha az Országgyűlés vizsgálatot tart a gyöngyöspatai eseményekről, akkor azon Richard Fieldnek meg kell jelenni, mert "ha valakinek az az önképe, hogy segíteni akar ennek az országnak, akkor azt gondolom, hogy el kell menni és ott helyt kell állni". Az államtitkárt arról kérdezték, hogyan fog tisztázódni az amerikai üzletembernek a gyöngyöspatai eseményekben játszott szerepe.
Balog Zoltánt arról is kérdezték, mit tud arról, hogy az amerikai nagykövet pénteken a Heves megyei településre készül. Azt felelte, a nagykövet látogatásának pontos programjáról nincs tudomása.
hirado
2011.05.13. 10:46