Medgyessy Péter visszautasította, hogy kormányfősége idején kezdett elszabadulni az államadósság. A volt miniszterelnök a 2002 és 2010 közötti hiánynövekedés okait vizsgáló albizottság ülésén elmondta: a 2002-ben megemelt közalkalmazotti bérekre, a tizenharmadik havi nyugdíjra volt pénz a költségvetésben.
Medgyessy Péter az MR1-Kossuth Rádiónak azt mondta, hogy lemondásakor az államadósság még hatvan százalék alatt volt. Szerinte, ha 2005-ben és 2006-ban is szigorú költségvetést fogadott volna el az Országgyűlés, nem ugrott volna meg az államadósság.
Medgyessy Pétert is meghallgatták az államadósságról. A parlamenti albizottság tagjai arra voltak kíváncsiak, valóban az ő miniszterelnöksége (2002. május – 2004. szeptember) idején szabadult-e el az államadósság és a költségvetési hiány.
Oszkó Medgyessyre mutat
A volt kormányfő azt mondta, a 2002-ben megvalósított száz napos programra - amely során emelték a közalkalmazotti béreket, bevezették a tizenharmadik havi nyugdíjat és konszolidálták az agrárium adósságállományát - nagyon nagy szükség volt.
Az államadósságot vizsgáló parlamenti bizottság korábbi meghallgatásán ugyanis Oszkó Péter a Bajnai-kormány pénzügyminisztere azzal magyarázta a hiány és az államadósság elszabadulását 2005-ben, hogy a Medgyessy-kormány idején meglépett száz napos program hosszú távon súlyos terheket rótt a költségvetésre, mert a pedagógusoknak és egészségügyi alkalmazottaknak juttatott bértöbblet nem áramlott vissza az állami kasszába.
Medgyessy Péter szerint ez az érvelés hibázik, és Oszkó Péternek, mint adóügyekben jártas szakembernek ezt tudnia kell, hiszen a fizetéseket Magyarországon akkor komoly adóterhek sújtották, így a bértömeg minden esetben visszaáramlott.
Az egykori kormányfő hangsúlyozta, hogy a száz napos programra volt pénz, hiszen rendkívül jó állapotban vették át az országot az első Fidesz-kormánytól.
Medgyessy éppen azzal indokolta 2004-es lemondását a többi között, hogy a koalíciós partnerrel komoly vita alakult ki egy szigorú költségvetési politika folytatásáról. 2004 nyarán Medgyessy Péter pénzügyminisztere ugyanis szigorú költségvetést terjesztett be egy informális kormányülésen, ám az SZDSZ ezt megtámadta, hiszen közeledtek a 2006-os választások, és a népszerűség volt a tét.
A volt miniszterelnök a meghallgatáson azt mondta, 2005-2006-ban is lehetett volna tartani a költségvetési szigort, és akkor nem alakult volna ki a súlyos hiány.
A két és fél órás bizottsági meghallgatáson szóba került Medgyessy 2004-es kijelentése is, amely szerint „az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel”. Erről azonban most csak annyit mondott, az eddig feltárt korrupciós ügyek egyike sem nyúlik vissza 2002-2004-ig, így a későbbi kormányzatok idején kezdődhettek a komoly problémák.
hirado
2011.05.11. 11:00