> Mesterházy: egy megosztott társadalomnak nincs esélye a felemelkedésre
Egy megosztott és szétszakított társadalomnak nincs esélye a felemelkedésre; a kibontakozás csakis az igazságosság, a szolidaritás, a szabadság és a demokrácia alapjain jöhet létre -mondta Mesterházy Attila, az MSZP elnöke és országgyűlési frakcióvezetője hétfőn Budapesten, az ellenzéki párt békenapi fáklyás felvonulásán.
A második világháború európai befejeződésének 66. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen a pártelnök annak a véleményének adott hangot: a baloldalra vár az a feladat, hogy "egy gyűlölködő, szegény és reményvesztett Magyarország lázálmával szemben megteremtsük a modern és fejlődő, másokat elfogadó és befogadó Magyarországot".
Megfogalmazása szerint "ma a húsz éve szabad és demokratikus Magyarországon ismét fellángol a gyűlölet, ismét itt vannak azok, akik az egykori gyilkosokkal vállalnak szellemi rokonságot, (...) akik félelmet keltenek és feltépik a régi sebeket".
A rendezvény célja az áldozatokra való emlékezés mellett az, hogy "nemet mondjunk a gyűlöletre és a félelemre, minden diktatórikus törekvésre, a hatalmi visszaélésekre és a megbélyegzésre" - hangsúlyozta Mesterházy Attila.
"A magyar demokratikus többségnek nyíltan (...) ki kell mondania: nem engedi, hogy Magyarország letérjen a szabadság és a haladás útjáról". Európa üzenete: egység, béke és haladás. A második világháború utáni újjáépítés tette szükségessé azt, hogy megszülessen a közös Európa nagy víziója - tette hozzá.
Mint mondta, ma újra szükség van arra, hogy "kiálljunk az európai értékek mellett, (...) így tudunk megálljt parancsolni a populizmusnak és a szélsőségeknek", mert meglátása szerint "a megosztást, a bűnbakképzést és a kirekesztést ismét a napi politika eszközeként kezeli a kormány".
Horváth Csaba, az MSZP budapesti szervezetének elnöke kiemelte: "riasztó jel, hogy a szélsőjobboldali újnácik nyíltan, a fideszesek pedig sunnyogva mondják és teszik az ellenkezőjét annak, ami európai", éppen ezért követelni kell rajtuk az általános emberi és európai normákat. Az Orbán-kormány "hazánk szégyenére szinte nem is emlékezik meg a háború végéről" - fűzte hozzá.
Fel kell lépni az ellen, hogy a Fidesz "kétharmados diktatúrája olyan történelemhamisítási korszakot indított el, amely eszmeileg megágyaz a mocskos és gyilkos eszmék előretörésének" azzal, hogy "elkezdték idealizálni és lemásolni a tekintélyuralmi Horthy-korszakot". Ők tehetnek arról, hogy ismét nácibakancsosok düböröghetnek az utcákon - hangsúlyozta.
Arról is negatív felhanggal beszélt, hogy megváltoztatták egyebek mellett a budapesti Roosevelt tér és a Moszkva tér elnevezését.
Megemlítette, Európában 66 éve béke van, "mindez okot ad arra, hogy ünnepeljük a mai napot, a békét, az élet tiszteletét és újjászületését". Mégsem lehet felhőtlen az ünneplés, mert "nálunk az ordas eszmék ismét itt állnak a kapuk előtt".
Horváth Csaba felhívta a figyelmet: a kormány addig nem tud fellépni az újnácik ellen, "amíg bennük is ott a rokonszenv egyes szélsőjobboldali gondolatok, hagyományok iránt". A kormány állítsa le "a kétharmados diktatúra ördögi gépezetét, mert ez a magyar nemzet valódi érdeke" - hívta fel a figyelmet.
Az eseményen a rendőrség közlése szerint mintegy ötszázan vettek részt. A szocialista párt politikusai közül jelen volt mások mellett Lendvai Ildikó, Szanyi Tibor, Bárándy Gergely, Steiner Pál, Molnár Gyula, Török Zsolt és Szabó Zoltán.
hirado
2011.05.10. 10:58