Szigorítanák a végrehajtási törvényt. A KDNP szerint elsősorban azok miatt van erre szükség, akik bár megtehetnék, mégsem fizetik a közös költséget. A társasházak egy év eleji módosítás óta már háromhavi tartozás után jelzálogot jegyeztethetnek be a nem fizető lakására. Ennek ellenére nehezen tudják behajtani a tartozásokat.
A Híradó összeállításában bemutatott budapesti bérházban minden harmadik lakó tartozik a közös költséggel. Van, aki évek óta nem fizet, és már több mint egymillió forintos adósságot halmozott fel. A közös képviselő azt mondja: a háznak már semmire nincs pénze. Fennáll annak a veszélye, hogy leszakad a függőfolyosó, de előfordulhat az is, hogy a ház működésképtelenné válik, és a közüzemi számlákat sem tudják befizetni – sorolta Juhász Andrea közös képviselő.
Becslések szerint mintegy másfélmilliárd forintnyi adósságot nem tudnak behajtani a társasházak. A közös képviselők sokszor tehetetlenek.
Amikor jelentkezik a végrehajtó, akkor először közli, hogy mennyit kell neki fizetni, majd ha kifizettük, utána kezd el intézkedni. Évek múlnak el, mire a végrehajtások esetében történik valami – mondta Langer Ivánné, a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségétől.
A végrehajtók szerint a behajtás azért ilyen lassú, mert az adósok minden jogi lehetőséget kihasználnak, hogy húzzák az időt. Rengeteg lehetőség van arra, hogy az ügyfél elhúzza a végrehajtási eljárást – közölte Krejniker Miklós, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara elnöke.
A KDNP ezért most törvénymódosítást javasol. A párt népjóléti munkacsoportjának vezetője szerint olyan jogszabályt kell alkotni, ami felgyorsítja a végrehajtást.
Az elképzelés szerint a végrehajtást nem lehetne felfüggeszteni például azért, mert kifogást emelnek a végrehajtó személye ellen. Ez most egy teljesen reális indok a végrehajtás megszakítására – mondta Nagy Kálmán, a KDNP népjóléti munkacsoportjának elnöke.
Ma Magyarországon kétmillióan élnek társasházban, és a felmérések szerint közülük hatszázezren rendszeresen késnek a közös költség befizetésével.
hirado
2011.05.08. 21:45