Állásfoglalást kér az Európai Parlamenttől három kérdésben a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), mert álláspontja szerint a magyar kormány folyamatosan megsérti a társadalmi párbeszéd szabályait.
A SZEF által megfogalmazott levelet Galló Istvánné alelnök, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke ismertette azon a sajtótájékoztatón, amelyen bejelentették, hogy öt közoktatási szakszervezet sztrájkbizottságot hozott létre a készülő közoktatási törvény miatt.
A Jerzy Buzeknek, az EP elnökének címzett levél szerint a SZEF petíciós jogával élve kezdeményezi, hogy az EP "alakítsa ki véleményét és fogadjon el ajánlást három kérdésben.
Az első kérdésben arra vár választ a SZEF, hogy összhangban áll-e az Európai Unió működéséről szóló szerződéssel és az Alapjogi Chartával, hogy a magyar Országgyűlés "sorozatosan fogad el olyan törvényeket, amelyek egyeztetése a társadalmi partnerekkel nem történt meg" és amelyek megismeréséhez nem biztosítottak elegendő időt.
A második kérdésben az új alaptörvény előkészítése kapcsán hiányolják a társadalmi párbeszédet.
Az első kettőhöz hasonlóan a harmadik kérdés is az uniós szerződés és Alapjogi Charta, valamint a magyarországi gyakorlat összhangját firtatja. A SZEF harmadik kérdése úgy szól: összhangban áll-e a szerződés és a charta rendelkezéseivel az a kialakult gyakorlat, hogy "a társadalmi párbeszéd törvényben szabályozott rendjének szándékos megszegésével elfogadott törvények nem minősülnek a Magyar Köztársaság Alkotmányával ellentétesnek.
hirado
2011.05.06. 10:58