HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Újabb meglepő kormányzati szerződések

t: 944

Újabb meglepő kormányzati szerződések

Mit akarnak eltitkolni?! Hiába kötelezi két törvény is a minisztériumokat arra, hogy honlapjukon nyilvánosságra hozzák „külső" cégekkel kötött szerződéseiket, a Nemzeti Erőforrás és a Belügyminisztérium a Blikk ismételt megkeresésére sem adott felvilágosítást az elköltött közpénzekről.

Van viszont olyan tárca is, ahol észbe kaptak.

A Vidékfejlesztési tárca (VM) például tegnapi cikkünk után, ha megkésve is, de elérhetővé tette külsős szerződéseit. Listájukban szerepel valószínűleg a legjelentősebb ilyen megállapodás, a tárca idén január és június között összesen 4,1 milliárd forintot fizet a devecseri iszapkatasztrófa kapcsán szükséges helyreállításra egy állami és egy magáncégnek. A minisztérium szerződései között egyébként találni jogi tanácsadást 29 millióért, de rábukkantunk egy másfél hónapos idegen nyelvű tárgyalástechnikai tréningre is, ezért 5,6 millió forint közpénzt fizetnek.

A Nemzetgazdasági Minisztériumban tegnap azt közölték: új honlapra álltak át, és eddig csak nehézkesen tudták feltölteni a közérdekű adatokat, köztük a külsős szerződések listáját, de azt ígérték egy héten belül minden ilyen megállapodást nyilvánosságra hoznak.

A Honvédelmi tárcánál arról tájékoztatták lapunkat, hogy bár a többi minisztériumhoz hasonló formában nem összesítik a külsős szerződéseket, de azokat az interneten elérhető Honvédelmi Közlönyben nyilvánosságra hozzák. A szerződéseik között egyébként leggyakrabban élelmiszer-beszerzés szerepel.

Bár tegnap nem számoltunk be róla, a Külügyminisztérium is a törvényes határidőket betartva nyilvánosságra hozta honlapján külsős szerződéseit, azok között kirívó megállapodást nem találtunk.

A szakértő szerint az adatokat visszatartó minisztériumoknál fegyelmi és büntetőjogi felelősség is felmerül.

Az Államháztartásról és az elektronikus információszabadságról szóló törvény is előírja a minisztériumoknak, hogy a különböző cégekkel kötött szerződéseikről automatikusan adatokat közöljenek - mondta lapunknak Földes Ádám, a Transparency International nevű nemzetközi civil szervezet magyarországi vezetője. Földes emlékeztetett rá, hogy minden tárcánál ki kell jelölni egy munkatársat, hogy a közérdekű adatokat a honlapjukra feltegyék, ennek elmulasztása pedig fegyelmi vagy akár büntetőjogi felelősségre vonást is maga után von, azaz bírósági eljárás indulhat a közérdekű adatokat eltitkoló tárcák ellen. – Minden állampolgárnak joga van megismerni, mire költik adóforintjaikat a minisztériumok, a törvények 8, illetve 5 éve kötelezik a tárcákat arra, hogy a szerződések adatait nyilvánosságra hozzák, ennyi idő alatt azért hozzászokhattak volna a jogszabályokhoz a minisztériumok - mondta a szakértő.

Blikk.hu

2011.05.06. 10:17

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek