Veres János nem tudott a trükkök százairól és lelkiismeretesen végezte munkáját - ezt mondta legalábbis a volt pénzügyminiszter a Parlament államadósság-vizsgáló albizottságának meghallgatásán.
A volt szocialista miniszter szerint az, hogy hivatali ideje alatt majdnem húsz százalékkal nőtt az államadósság, közös felelőssége az akkori kormánynak és ellenzéknek.
Veres János, a Gyurcsány-komány volt pénzügyminisztere egy táskányi dokumentummal érkezett a bizottsági meghallgatásra. A testület célja, hogy megvizsgálja: hogyan emelkedhetett 30 százalékkal az államadósság a szocialista kormányok nyolc éve alatt. Magyarország államadóssága jelenleg 22 ezer milliárd forint, ami a GDP több mint 80 százaléka. Vagyis minden magyar állampolgárra több mint 2 millió forint jut.
Veres János 2005 és 2009 között volt pénzügyminiszter. Ez alatt a négy év alatt az államadósság a nemzeti össztermék 61,5 százalékáról több mint 78 százalékra nőtt. A volt pénzügyminiszter szerint ő szeretett volna feszesebb gazdaságpolitikát folytatni, de ezt szocialista párttársai nem engedték. „Mind 2002-ben, mind 2006-ban ígérgetési verseny alakult ki. Ez természetesen sokat akadályozott abban, hogy egy sokkal szigorúbb, költségtakarékosabb gazdálkodás legyen ebben az országban” – nyilatkozta Veres János. A volt pénzügyminiszter azt mondta: nem volt tudomása arról, hogy minisztersége idején a kormány meghamisította volna a költségvetés számait.
„A politikai felelősséget volt miniszter úr, jelenleg képviselő úr sem vállalta, elődjeihez híven” – nyilatkozta Dancsó József.
Orbán Viktor miniszterelnök korábban többször is azt mondta: Magyarország legfőbb problémája az adósság, amelyet le kell győzni. A húsvét hétfőn kihirdetett új alaptörvény a GDP 50 százalékában maximalizálja az államadósságot. A kormánypártok szerint így többé senki nem adósíthatja el az országot.
hirado
2011.04.28. 10:53