Sem a hisztériakeltésnek, hazánk külföldön történő lejáratásának, sem a politikai zsákmányszerzésnek, a feszültségek további növelésének nincs alapja - reagált Lukács Tamás, az emberi jogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottság KDNP-s elnöke szocialista politikusok Gyöngyöspatán tartott sajtótájékoztatójára.
Teleki László és Korózs Lajos volt képviselők válaszoljanak arra, hogy az elmúlt nyolc évben Gyöngyöspatán vagy bárhol máshol több munkahelye volt-e a romáknak! - szólította fel közleményében az ellenzéki képviselőket a politikus.
Lukács Tamás szerint a pénteki nap igazolta, hogy a rendőrség biztosítja a rendet, a helyiek végre békében és nyugodtan szeretnének élni.
Szocialista kezdeményezés
Teleki László, az MSZP elnökségi tagja, volt romaügyi államtitkár szombaton Gyöngyöspatán bejelentette: romaügyi nemzeti kerekasztal létrehozását kezdeményezi pártja a jövő héten. Mint mondta, a romaügy nemzeti ügy, ezért nemzeti megoldásra van szükség. A kerekasztal munkájába be kívánják vonni valamennyi demokratikusan működő parlamenti pártot és a magyarországi civil jogvédő szervezeteket.
Teleki László nemmel válaszolt arra a kérdésre, miszerint az ő fogalmai szerint a Jobbik is beletartozik-e a demokratikus pártok sorába. Ugyanakkor - tette hozzá - a létrejövő nemzeti kerekasztal tagjai első ülésükön dönthetnek arról, hogy bevonják-e a munkába a Jobbikot.
A kerekasztal a többi között kidolgozhatna egy cselekvési programot arról, hogy milyen adókedvezményekkel tehetné a vállalkozások számára vonzóvá az állam a halmozottan hátrányos térségeket - ismertette.
Korózs Lajos, aki ugyancsak az MSZP elnökségi tagja, úgy vélekedett: mára napi rendszerességgel ismétlőnek a szélsőjobboldali csoportok megnyilvánulásai országszerte. A kormánynak "lövése nincs arról, hogy mit kéne csinálnia" és rendészeti eszközökkel akar szociális problémákat kezelni.
KIM: vannak, akik a feszültség szításában érdekeltek
A szocialista politikusok szavaira a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közleményben reagált, szerintük a magyar vidék súlyos szociális helyzetének a következménye, hogy Gyöngyöspata a hétvégén politikai játszma színterévé, a gyöngyöspataiak pedig ennek áldozatává váltak. A tárca szerint vannak, akik nem ennek a problémának a megoldásában, hanem a feszültség szításában érdekeltek: az LMP és a Jobbik törekvései mögé gyorsan felsorakozott az MSZP is.
Magyarország kormánya megkezdte annak a foglalkoztatáspolitikai, szociálpolitikai és oktatáspolitikai programnak a végrehajtását, amelynek köszönhetően romák és nem romák fognak egyre többen munkához jutni, részesülnek felzárkóztató ösztöndíjakban és javulnak majd az életkörülményeik - közölte a tárca. Hozzátették: Magyarország kormánya vállalta azt is, hogy az európai uniós elnökség kapcsán elkészíti az unió roma keretstratégiáját. Mindez azt jelenti, hogy helyben - éppen Gyöngyöspatán is - valamint az európai színtéren számos tárgyalást folytattunk annak érdekében, hogy rövid távon elérhető felzárkóztató programok, hosszú távon pedig tartós megoldás születhessen a szegénységre és a társadalmi konfliktushelyzetekre - tartalmazza a minisztérium közleménye.
"Nem fogjuk hagyni, hogy ezt az építkezést Gyöngyöspatán vagy másutt megzavarja félelemkeltés, az indulatok gerjesztése vagy politikai provokáció" - fogalmaz a közlemény. Hozzátették: miközben a rendőrség fenntartja a rendet és minden rászorulót megvéd az esetleges támadásoktól, a hosszú távú megoldás annak a felzárkóztató programnak az eredménye lesz, melyet az uniós elnökség alatt készítenek elő.
hirado
2011.04.24. 10:38