Nincs pánikhangulat, és nincs drámai helyzet sem – ezt mondták a fideszes és kereszténydemokrata politikusok a Népszabadságnak arra, hogy az utóbbi egy év alatt csaknem 600 ezer szimpatizáns pártolt el tőlük.
Tavaly áprilisban még 2,7 millióan szavaztak a Fideszre, a mostani Ipsos- felmérés pedig azt mutatja, hogy már csak 2,1 milliós a támogatói bázisuk. Az egyik, a lapnak nyilatkozó fideszes politikus arra emlékeztetett, hogy a parlamenti választáson 53 százalékos volt a Fidesz–KDNP-lista támogatottsága, és ha a mostani kutatásokat nézzük, mégpedig a biztos szavazó pártválasztókat, a népszerűségük még mindig 50 százalék fölötti értéken áll.
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője azt mondta, a kormánypártok támogatottsága még mindig a várakozások fölött van, különösen azok után, hogy a választások óta eltelt egy év alatt nagy rendszereket mozgattak meg. A kereszténydemokrata politikus elismerte, lehetnek olyanok, akik azért távolodhattak el a kormánypártoktól, mert az egykulcsos, 16 százalékos személyi jövedelemadó miatt rosszul jártak.
Más kormánypárti politikusok is úgy vélték, a népszerűségvesztés egyik meghatározó oka lehet, hogy a 16 százalékos szja-val nem mindenki járt jól, holott Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Orbán Viktor miniszterelnök is ezt ígérte. Mindezeken túl a népszerűségvesztésben fideszesek szerint komoly szerepe van a médiatörvények miatti európai szintű botránysorozatnak, amely a mérsékelt centrumszavazókat elbizonytalaníthatta vagy eltávolíthatta tőlük.
Hasonlóan negatív hatással lehetett a nem jobboldali Fidesz-szavazókra az új alkotmányt ostorozó ellenzéki kritika és az a módszer, ahogyan a kormánypártok igyekeznek elgyengíteni az Alkotmánybíróságot. Kormánypárti politikusok úgy vélik, ha a költségvetés helyzete stabilizálódik és elindul a gazdasági növekedés, akkor a kormánypártok népszerűsége újra felívelhet.
Általános vélemény viszont, hogy a mindenható, pökhendi stílust el kell felejteni, mert ezzel nem szerethetőek.
hirado
2011.04.22. 10:40