A szocialisták és az LMP bojkottpolitikája megbukott, kudarcot vallottak és most visszakullognak a parlamentbe - így reagált a miniszterelnök szóvivője arra, hogy az MSZP és az LMP is részt vesz az alaptörvény részleteit kibontó kétharmados törvények vitájában.
Szijjártó Péter közleményében azt írja: "nyilván azt hitték, hogy bojkottal és nemzetközi botránykeltéssel meg tudják akadályozni az új alaptörvény elfogadását, de beigazolódott, hogy bojkottpolitika demokráciában nem tud sikeres lenni."
A Népszabadság csütörtöki számában megjelent cikk szerint az MSZP és az LMP is részt vesz az új alkotmány részleteit kibontó kétharmados törvények vitájában. Lamperth Mónika, az MSZP közjogi kabinetjének vezetője szerint a szocialista pártnak ott kell lennie a sarkalatos törvények parlamenti vitájában. Ahogy a lapnak fogalmazott: a Fidesz az új alkotmánnyal bilincset készített, amelyet a sarkalatos törvényekkel akar rákattintani a következő kormány csuklójára, úgy, hogy eközben Orbán Viktor zsebre teszi a bilincs kulcsát. Hozzátette: az MSZP-nek a sarkalatos törvények vitájában folyamatosan rá kell mutatni arra, hogy milyen kockázatokkal, veszélyekkel jár a Fidesz kísérlete saját hatalmának bebetonozására, a következő kormány mozgásterének szűkítésére - írja a Népszabadság.
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője pedig azt mondta, hogy részükről fel sem merült, hogy ne vegyenek részt a sarkalatos törvények parlamenti vitájában. Schiffer szerint politikailag jelentős különbség van az új alkotmány és a kétharmados törvények között.
Balsai István, az alkotmányügyi bizottság fideszes elnöke a Népszabadságnak kifejtette, hogy a sarkalatos törvényeket a kormány köteles a parlament elé terjeszteni. Vagyis a kétharmados törvényeket nem képviselői indítvány alapján tárgyalja a parlament - írja a napilap.
hirado
2011.04.22. 10:38