Az MSZP szerint a kormánynak nincs saját fejlesztéspolitikája, az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) ugyanis nem tartalmaz mást, mint a korábbi Új Magyarország Fejlesztési Terv gyakran szó szerinti másolással készült utódpályázatait.
Varju László, az MSZP fejlesztéspolitikai kabinetvezetője csütörtökön, "elÚSZTatott álmok" címmel meghirdetett sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, ha a kormány nyugdíjvédelemről beszél, akkor az "nyugdíjelrablást" jelent, amikor nemzeti konzultációt említ, akkor valójában nem beszél senkivel, míg a fejlesztési terv kihirdetésekor kiderül, hogy nincs is ilyen programja.
Az ellenzéki politikus szerint óriási veszélyt jelent a magyar gazdaságra, hogy a kabinet politikai okokból egy évre felfüggesztette az európai uniós pályázatok forrásainak kifizetését. Mint mondta, a Fidesz kormányra kerülése után leállította a korábbi pályázati rendszert, az Új Széchenyi Terv első pályázatai pedig csak idén március végén jelentek meg. A kis- és középvállalkozások, valamint az önkormányzatok így csak a decemberig kiírt pályázatok elbírálása után, több mint egy év hiába való várakozás után juthatnak a brüsszeli fejlesztési forrásokhoz - fűzte hozzá.
Varju László megjegyezte továbbá, hogy bár elődjéhez hasonlóan az ÚSZT is a foglalkoztatás bővítését és a tartós gazdasági növekedés elősegítését célozza, az ebben megtalálható pályázatokra mégis kisebb kedvvel jelentkeznek, mivel sokan tudják, azokon csak a "baráti önkormányzatok" lehetnek sikeresek.
Fidesz: a kormányváltás óta felgyorsult az uniós források kifizetése
A Fidesz cáfolja a szocialisták azon állítását, hogy az Új Széchenyi Terv nem tartalmaz újításokat. A kormánypárt szerint a kabinetváltás óta jelentősen felgyorsult, megháromszorozódott az európai uniós pályázatok forrásainak kifizetése.
A nagyobbik kormánypárt kiemeli: az Új Széchenyi Terv a korább programokkal ellentétben nemcsak az uniós forrásokat foglalja magába, hanem a hazai fejlesztési forrásokat és pénzügyi eszközöket is. "A korábbi káosz helyett a rendszer egységes és átfogó stratégia és fókuszált fejlesztési célok mentén épül fel és működik" - fejti ki a párt. Hozzáteszik: a pályázati rendszert az előző kormányok "koncepciótlan pénzszórása" helyett "átgondolt és egységes stratégia" mentén alakították ki a kis- és középvállalkozások megerősítésének érdekében.
A Fidesz megjegyzi továbbá, hogy a korábbi, havonta átlagosan 22 milliárd forint kifizetése helyett 2010 júniusa óta havonta átlagban 65 milliárd forint támogatás jutott el a pályázatok nyerteseihez. A párt szerint a szocialisták azon állítása is hazug, amely alapján kevesen jelentkeznek az uniós pályázatokra, hiszen az érdeklődés kimagasló. Az új támogatási konstrukciók megnyitását követően gyors ütemben bővül a jelenlegi mintegy 90 kiírásra beérkezett pályázatok száma; a legnagyobb érdeklődést pedig a vállalkozásfejlesztési program kíséri, amelyre mintegy nyolcszáza pályázat érkezett - mutatnak rá.
A kormánypárt emellett kitér Varju László azon kijelentésére is, amely szerint csak a "baráti" önkormányzatok lehetnek sikeresek a pályázatok elbírálása során; a Fidesz ezzel szemben úgy gondolja "Varju László a szocialista kormányzás gyakorlatából indul ki", ám - mint fogalmaznak -, azok az idők már elmúltak.
hirado
2011.04.22. 10:30