HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Az ügy, amit Borovszky eddig megúszott

t: 424

Az ügy, amit Borovszky eddig megúszott

Borovszky Tímeának ma tárgyalják másodfokon vesztegetési ügyét. A barikad.hu-nak egy informátor viszont olyan titkosított információkról számolt be, amely nagyobb bajba is sodorhatta volna a korábbi főosztályvezetőt.

Majdnem egy éve két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte Borovszky Tímeát a Fővárosi Bíróság, első fokon, hivatali vesztegetés bűntette miatt. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium Esélyegyenlőségi Főigazgatóságának korábbi főosztályvezetőjére kiszabott szabadságvesztés végrehajtását három év próbaidőre függesztették fel.

Borovszky azért került bíróság elé, mert 2008-ban arra kérte, a Katapult Mentorprogram akkori programigazgatóját, hogy a 45 millió forintos állami támogatásból 600 ezer forintot adjon át a titkárnőjének.

Az ügynek ma van a másodfokú ítélethirdetése, ám egy neve elhallgatását kérő informátorunk részleteket árult el a barikad.hu-nak arról a 2009-ben végzett vizsgálatról, amelyet az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) Ellenőrzési Főosztálya és Jogi Osztálya végzett. Az akta, amelyet még Hiller István minisztersége idején titkosítottak többek között az Esélyegyenlőségi Főigazgatóság 2006., 2007., 2008. években végzett tevékenységét vette górcső alá. A vizsgálat folyamán ellenőrizték a Roma Integrációs Titkárság (RIT) és az Esélyegyenlőségi Főigazgatóság (EFI) működését. Az előbbinél titkárságvezető, az utóbbinál főosztályvezetői pozíciót töltött be Borovszky Tímea. A vizsgálat alapján Borovszky nagyobb bajba is kerülhetett volna, mint a mostani vesztegetési ügy.

Színlelt szerződések?

Informátorunk elmondta, hogy többek között a RIT-en és az EFI-n keresztül folyt át a roma integrációra szánt állami pénzek jelentős része. A vizsgálat megállapította, hogy a RIT és EFI köztisztviselői érvényes munkaköri leírással sem rendelkeztek, ám ez talán a legkisebb hiba, amely felróható a működés során.

2007-ben ugyanis 34 millió 320 ezer forint 2008-ban pedig 50 millió 340 ezer forint összegben kötöttek megbízási szerződéseket, cégekkel és magánszemélyekkel, arra hivatkozva, hogy nincs kapacitásuk feladatköreik ellátására.

A megbízási szerződésekben a feladatok és munkák elvégzését nem határozták meg, így azok konkrétan számon kérhetőek sem voltak.

A szerződések megkötése, teljesítésigazolása és kifizetése során is jópár szabálytalanságot megállapított a vizsgálat.

Ezek esetében színlelt szerződéskötések is felmerülhetnek.

Emellett a RIT és az EFI 2660-2008 között 154 kötelezettségvállalást tett, előirányzatok, kifizetések ügyében. Ezekből a vizsgálat szerint, 107 nem felelt meg a szabályoknak, kötelező elemek és dokumentumok hiányoztak belőlük.

Összeférhetetlenség

A támogatói elszámolásoknál is voltak problémák, azaz a cigány integrációs programokra szánt pénzek többször határidőn túl érkeztek csak meg, valamint ezek dokumentálása is hiányosságokat mutatott.

Például több elszámolásnál akadtak a vizsgálat folyamán, olyan formai hibákra, amelyek rendes esetben megkérdőjelezték volna az elfogadhatóságot.

Ráadásul a RIT 2007-ben nem is folytatott le a támogatási kifizetések után helyszíni ellenőrzéseket, azaz, hogy mire és hogyan használják fel a támogatottak a megítélt összegeket.

A hab a tortán, hogy a vizsgálat három esetben is megállapított vezetők esetében összeférhetetlenséget. Azaz döntés-előkészítőként, olyan szervezetek támogatásának megítélésénél működött közre, amelyeknél kuratóriumi tagságot töltött be.

Nem vizsgálták

Informátorunk elmondta, hogy az OKM vizsgálata nem terjedt ki a nagy összegű, rendszeres megbízást elnyerő cégekre, amelyek szinte rendre ugyanazok voltak. Ezekkel kapcsolatban, szintén felmerülhet a gyanú az összeférhetetlenségre.

Emellett hozzátette, hogy a jegyzőkönyv a tények felsorolása mellett tényleges következtetést ténylegesen soha nem vont le az ügyekből. A vizsgálat után két megrovást és két fegyelmit osztottak ki, ám feljelentést nem tettek a gyanús ügyek miatt sem.

Ez alapján kijelenthető, nem véletlenül titkosították Hiller István minisztersége idején a vizsgálatról szóló aktát, ugyanis ha ez nyilvánosságra kerül, többen bajba lettek volna. Emellett, várhatóan büntetőügyek is indulnak akkoriban a roma integrációs pénzek hanyag kezelése, és még ki tudja, mennyi bűncselekmény gyanúja miatt.

barikad.hu

2011.04.21. 10:54

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek