A Katrina és a Rita miatt gyakorlatilag leállt az olajtermelés a mexikói öbölben. Így aztán folyamatosan drágul az olaj és ennek nyomán a benzin is, de a mindennnapokban más területen egyelőre nem érezteti hatását a hatvan dollár feletti olajár.
Elemzők szerint rövid távon a gazdaság növekedésére sem lesz jelentős hatással a drágább benzin. A hurrikánok elvonultával - idényüknek novemberben lesz vége - a piac is megnyugodhat és újra csökkenhetnek a jegyzési árak. Lapinformációk szerint a jövő héten ismét benzináremelésre készül a MOL Rt.
Egyelőre nem lett drágább az élelmiszer, és nem szöktek az egekbe a fuvardíjak sem, pedig a kőolaj és az üzemanyagárak soha nem látott magasságba emelkedtek. Elemzők szerint ennek az az oka, hogy egyre élesebb a verseny a magyar piacon is, ami visszafogja az áremelkedéseket.
A magas benzinárak ellenére itthon sem csökkent jelentősen az üzemanyag fogyasztás. Elemzők úgy vélik, hogy rövid távon az inflációt sem növeli a benzinár, ezt ugyancsak a piacon uralkodó élénk versennyel magyarázzák. Hosszabb távon viszont már érzékenyen érintheti a világgazdaságot a drága olaj. Szakértők szerint biztosra vehető, hogy a hurrikánok pusztítása után megnyugszik a piac és újra csökkenek majd a jegyzési árak, de azt nem tartják valószínűnek, hogy az egy évvel ezelőtti, harminc dolláros árfolyamra áll vissza a nyersolaj hordónkénti ára.
hirado
2005.09.25. 12:24