Évek óta kevés a hagyma Makó környékén, mert akiket nem szorított ki a piacról az olcsó importáru, azokat tönkretette tavaly a jég és a belvíz. Csala Sándor makói hagymatermesztő veszteségeiről, még tavaly szeptemberben, elmondta, annak ellenére, hogy a kára 100 százalék, úgy gondolta folytatná a munkát, de aztán kiderült, a minőségi magok ára olyan magas, hogy nem éri meg. Ez a gazdálkodó, aki 22 éve foglalkozott hagymatermesztéssel, tehát lehúzta a rolót, és még sokan jártak hasonlóan, emiatt az elmúlt 10 évben a tizedére csökkent a Makó környéki hagymaföldek területe.
Most egy svájci székhelyű nemzetközi élelmiszeradalékokat gyártó cég építkezik a környéken, és ha az üzeme kész lesz, hagymát valamint fokhagymát venne a helyi termesztőktől. Erről március elején a magyar állammal szándéknyilatkozat is született – mondta Mágori Józsefné országgyűlési képviselő, maga is fokhagymatermesztő. Jancsik János, a Makói Gazdakör vezetője hozzátette ugyanakkor, hogy egyelőre kevés a hagymatermesztő; igény van, de erre rá kell készülni.
A svájci cég 2013-ban kezdi meg működését, így bő másfél évük van a makóiaknak, hogy felkészüljenek a hirtelen jött piac igényeinek kielégítésére. Gál Sándor fokhagymatermesztő szerint összefogásra, a tárgyalások komoly összehangolására van szükség. Egy nyugat-európai, dán vagy holland típusú szövetkezeti szerveződésnek kell létrejönnie, hogy mind a termelés, mind az értékesítés területén egyfajta koncentráció menjen végbe. A majdani szövetkezőknek azonban nemcsak megtermelniük kell hagymát, hanem a szárítást is meg kell oldaniuk, ami további befektetés. A piaci lehetőséget és a jobb megélhetés esélyét nem szeretnék elszalasztani. Gál Sándor elmondta, elsősorban maguk tesznek azért, hogy a szükséges körülményeket minél előbb megteremtsék.
hirado
2011.04.08. 10:53