A tervezet minden olyan személyt kizárna a közhatalomból, aki 1990 előtt magyar állampolgárokkal szemben, szabad akaratából állambiztonsági tevékenységet végzett. A politikus arra kérdésre, vajon hogyan állapítható meg, hogy valaki valóban szabad akaratából csatlakozott az állambiztonsági szolgálatokhoz, azt válaszolta: egyrészt a beszervezési iratokból ez kiderülhet, másrészt pedig amikor az érintett iratait tekinti át az átvilágító testület, akkor lehetőség van ennek a kérdésnek a vizsgálatára is.
Demeter Ervin elmondta, hogy egyetértés van abban: a törvény célja kiszorítani a politikai közéletből azokat, akik együttműködtek a politikai rendőrséggel, az állambiztonsági szolgálatokkal. Ennek nagy a társadalmi támogatottsága is - fűzte hozzá. Feladatként azt jelölte meg, hogy a jelenleginél erősebb, határozottabb szabályozás szülessen, és - mint mondta - tudomása szerint a miniszterelnök is ezt támogatja. Azt minősítette a jelenlegi törvény gyengéjének, hogy nincs olyan kényszerítő erő, amellyel lemondásra lehet késztetni azokat, akikről kiderül, hogy együttműködtek a politikai rendőrséggel.
Hangsúlyozta, hogy a Fidesz a törvényjavaslatban nem kizárólag a titkosszolgálat iratait, hanem a pártállam titkos iratait teljes körűen nyilvánosságra kívánja hozni. Hozzátette: óvatos becslések szerint is az iratok nagyobb része eltűnt vagy "széthordták", illetve nem csak a titkosszolgálatoknál, hanem az államigazgatás több szintjén is keletkeztek hasonló adatok. Demeter Ervin kérdésre válaszolva leszögezte: a Fidesz saját magára nézve is alkalmazni fogja ezt a szabályozást.
[LHP.HU]
2005.02.01. 12:23