> Fókuszban az EU-elnökség és a nyugdíjügyek - interjú Szijjártó Péterrel

Az uniós elnökség januári startja előtt a magyar miniszterelnök már lefutotta a kezdőköröket. Vélhetően a magyar elnökség ideje alatt is a legfontosabb téma Európa gazdasági helyzete, adósságválsága lesz. Orbán Viktor szerint 2011 az európai unió elmúlt húsz évének legnehezebb éve lesz. Bécsben azt mondta, hogy a magyar elnökség alatt az euró védelme az első számú feladat, ennek érdekében létre kell hozni egy válságkezelő mechanizmust.
Szijjártó Péter a miniszterelnök szóvivője az Estében megerősítette, hogy az Európai Unió előttünk álló fél éve egy rendkívül nehéz időszak lesz. Hozzátette: a kommunizmus bukása óta eltelt időszak legnehezebb fél éve előtt áll a magyar elnökség.
Az elnökségre váró tennivalókkal kapcsolatban közölte, hogy adva vannak azok a feladatok, amelyeket el kell végezni az Európai Uniónak. Példaként említette, hogy működésbe kell léptetni az egységes válságkezelő-válságmegelőző mechanizmust, érvényt kell szerezni az Európa 2020 stratégiának, romastratégiát kell alkotni, valamint közölte, hogy előttünk áll az alapszerződés módosítás és Horvátország csatlakozási tárgyalásainak a lezárás – mondta.
A miniszterelnök szóvivője Orbán Viktor külföldi látogatásai kapcsán, elmondta, hogy vitás témák egyedül Szlovákiával voltak, ugyanis a két kormány álláspontja távol áll egymástól. Szijjártó Péter közölte, hogy a két kormány között nincs egyetértés a kisebbségi ügyekben és a kettős állampolgárság ügyében. A szóvivő ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy kedden áttörés jellegű megállapodás született Pozsonyban a szlovák és a magyar fél között, a két ország gázvezeték-hálózatának összekapcsolásával kapcsolatban.
A válságkezelő mechanizmussal kapcsolatban Szijjártó Péter elmondta, hogy új kihívások előtt áll az Európai Unió, melyeket közösen kell leküzdeni, s mindez a magyar elnökség időszakára fog esni.
Az euró megvédése kapcsán elmondta, hogy nincs erős Európa, erős egységes fizetőeszköz nélkül. Közölte, hogy bár nem vagyunk tagjai az euró zónának, de az EU soros elnökeként mindent meg kell tennünk az euró megvédése érdekében. Arra az újságírói kérdésre, hogy mikor válhatunk az euró zóna tagjává, Szijjártó Péter nem bocsátkozott találgatásokba, de közölte, hogy mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy minden egyes évben közelebb kerüljünk az euró bevezetésének kritériumaihoz.
A nyugdíjrendszerről
Szijjártó Péter az Estében ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány kinyitotta a lehetőséget mindenki számára, hogy visszatérhessen az állami nyugdíjrendszerbe. Hozzátette: a kormány létrehozta a nyugdíjreform- és államadósság-csökkentő alapot is, ahová befolyik az állami nyugdíjrendszerbe visszatérők vagyona és ebből az alapból fordíthatnak majd az államadósság csökkentésre is.
Az államadóssággal kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt nyolc évben az államadósság drámaian megnőtt. Az államadósság mértékének csökkentése minden gazdaságpolitikai lépés fókuszába kell, hogy kerüljön. Hozzátette: az előrejelzések szerint az államadósság csökkentése 2011-ben két országnak sikerülhet az Európai Unióban, Svédországnak és Magyarországnak.
A miniszterelnök szóvivője kérdésre válaszolva közölte, hogy a kormány azzal számol, hogy az emberek döntő többsége vissza fog lépni az állami nyugdíjrendszerbe.
Szijjártó Péter az egyéni számlavezetéssel kapcsolatban elmondta, hogy ahogy visszalépnek az emberek az állami rendszerben, akkor egy számlán fogják nyilván tartani a befizetéseket, melyeket egyébként haláleset idején örökölhetnek az elhunyt családtagjai.
A szóvivő felhívta a figyelmet arra is, hogy azok akik reálhozamot értek, el azok előtt két lehetőség áll: vagy felveszik adómentesen készpénzben a nyereséget, vagy átviszik egy önkéntes magánnyugdíjpénztárban. Hozzátette: akiknek vesztesége volt, azokat kompenzálják.
hirado
2010.12.15. 10:48