
Az alkotmányozással párhuzamosan az idén húszéves, a lelkiismereti és vallásszabadságról, valamint az egyházakról szóló törvény módosítását is előkészíti a kormányzat - értesült a Magyar Hírlap.
Szászfalvi László (KDNP) államtitkár szerint a cél az, hogy kiszűrjék az egyházi státussal visszaélő, úgynevezett bizniszegyházakat. A jelenlegi szabályozás ugyanis egész Európát tekintve is egyedülállóan liberális, az egyházalapításhoz lényegében elegendő összegyűjteni száz támogató aláírást.
Ez vezethetett ahhoz, hogy az APEH adatai szerint ma már 185 vallási közösség rendelkezik technikai számmal, vagyis fel lehet ajánlani számára az szja egy százalékát. Sőt a bejegyzett magyarországi felekezetek tényleges száma ennél jóval nagyobb is lehet. Ennek kapcsán többen felvetették, hogy leértékelődött az egyház fogalma.
Az államtitkár szerint a kétharmados jogszabály módosítása nem érintheti kedvezőtlenül a tényleges hitéleti tevékenységet végző, jelentős múlttal rendelkező és közfeladatot is ellátó felekezeteket.
hirado
2010.08.30. 10:28