Embercsempész bandát leplezett le a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). A csoport a Dráván keresztül, csónakon juttatott el koszovói albánokat Magyarországra, majd Budapestre utaztatták őket és a fővárosból Ausztriába vitték a migránsokat.
Az eddigi adatok szerint mintegy 30 embert csempésztek a gyanúsítottak fejenként 2.000 euróért. Az úticél Svájc, Németország vagy Ausztria volt. A nyomozók szerint volt olyan migráns is, akit vagyon elleni bűncselekményekre kívántak felhasználni. Balogh Gábor őrnagy elmondta: ezt támasztja alá, hogy egy budapesti házkutatás során ékszereket találtak.
A bűnszervezet a nyomozók szerint 2009 februárjától működött. Az ügyben hat gyanúsított van, akik közül szerdán négy embert előzetes letartóztatásba helyezett a mosonmagyaróvári bíróság.
Boross Zoltán, az NNI kiemelt migrációs ügyek osztályának vezetője közölte: az ügy nyomozása tavaly október közepén indult, amikor elfogtak egy magyar férfit az M1-as autópályán Hegyeshalom térségében. A férfi három koszovói albánt próbált Ausztria felé csempészni. A nyomozás során - elsősorban a migránsok tanúvallomásai alapján - kiderült, hogy a Dráván keresztül, csónakon jutottak át Magyarországra.
A felderítő munka - amelybe a svájci és a német hatóságokat is bevonták - eredményeként kiderült: egy Budapesten letelepedett koszovói albán volt a főszervezője a bűncselekményeknek, ő tartotta a kapcsolatot egy koszovói albánnal, aki segített a migránsokat a horvát határhoz szállítani. Boross Zoltán hozzátette: nagyon ritka, hogy az embercsempészek a Dráván keresztül utaztatják az illegális bevándorlókat.
Először Verőcére vagy Pitomacsa településekre szállították a migránsokat, onnan egy magyar házaspár kísérte el őket a horvát-magyar határhoz és egy másik magyar pár vitte át csónakon őket a Dráván. Egyszerre mindig kevés migránst utaztattak és általában személyautóval, hogy ne legyen feltűnő a tettük.
A csoportra március 29-én csaptak le összehangolt akció keretében a barcsi rendőrkapitányság és a BRFK Bevetési Főosztálya, együttműködve az NNI-vel. A nyomozók több helyszínen házkutatást is tartottak, ennek során kiderült: több esetben hamis papírokkal, például belga tartózkodási engedéllyel utaztatták a koszovói albánokat, akik családegyesítési céllal vagy a jobb élet reményében vállalkoztak az illegális kiutazásra.
A csoport tagjai tettükért akár 16 évig terjedő szabadságvesztést is kaphatnak.
hirado
2010.04.02. 20:26