Az 25 százalékos áfakulcs csökkentésére és az iparűzési adó eltörlésére szükség van a versenyképesség javítása érdekében is, e téren azonban a legnagyobb problémát abban látja, hogy a hazai vállalkozói szektor túlságosan széttagolt. A szakértő szerint történelmi bűn volt elhitetni, hogy a családi gazdaságok életképesek lehetnek.
Pitti úgy véli, hogy egy évközbeni csökkentés "esetén az állam bevételeinek csökkenése prognosztizálható."
A magyar adóterhek ma alapvetően feladatarányosak, vagyis egy esetleges adócsökkentés esetén azzal is számolni kell, hogy az állami szolgáltatásokat is "fogyókúrára" kell fogni - mondta Pitti.
Az APEH volt elnöke három terület látja szükségesnek a változtatásokat. "Az első feladat a munkáltatói járulékterhek csökkentése. Sajátos magyar helyzet, hogy miközben a bérek és keresetek nemzetközi összehasonlításban alacsonyak, addig a bérarányos közterhek a legmagasabbak közé tartoznak."
Ez azért is kedvező volna, mert ezek a terhek a hazai tulajdonú vállalkozásoknak a legnehezebbek.
Másodikként az áfa legmagasabb kulcsát kellene csökkenteni, két okból is. Egyrészt fehérítené a gazdaságot, másrészt az uniós áfa-szabályozás is a származási ország szerinti elszámolás felé fog elmozdulni, így a magyar áruk kevéssé versenyképesek lesznek, ha marad a 25 százalékos áfa.
A harmadik terület, ahol változtatni kell, az iparűzési adó, amely jelenlegi formájában nem maradhat fenn. Megoldás lehet a központi adókulcsok csökkentése és a helyi adóztatási jogosítványok szélesítése - vélekedett Pitti.
[LHP.HU]
2005.01.24. 18:48