HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Közeleg a parlagfű támadása

t: 354

Közeleg a parlagfű támadása

Amit a parlagfűről tudni kell

A parlagfű észak-amerikai eredetű gyomnövény, mely az 1920-as évektől honosodott meg hazánk területén. Első kedvelt területe Somogy megye vidéke, a Balaton déli partja volt, innen hódította meg fokozatosan az egész országot. Kiindulási területe máig megőrizte kiemelt szerepét, ugyanis - a nyaralók legnagyobb bánatára - Magyarország egyik legmagasabb pollenmennyisége Balaton környékén kerül a levegőbe.

A parlagfű nevének megfelelően a művelésből kivont, feltört területeken, gyomtársulásokban fordul elő tömegesen. Gyors terjedésében nagy szerepet játszik, hogy nagyon könnyen alkalmazkodik szinte bármilyen talajhoz. Életrevalóságának ékes bizonyítéka, hogy az ember által megbolygatott, feltört, majd gondozatlanul hagyott területeken azonnal, a legelső fajként telepszik meg.

A parlagfű levelei jellegzetesen szeldelt formájúak, színük sötétzöld, fonákjuk szürkészöld. A levelek a színükön és a fonákjukon is sűrűn szőrözöttek. Egylaki növény, porzós és a termős virágai külön helyezkednek el. A porzós virágok a legfelső hajtások végén, a termős virágok közvetlenül a porzósok alatti legközelebbi levél hónaljában találhatók. Termése változatos alakokat ölthet. Magassága nagyon változatos: a kifejlett növény a 150 cm-t is meghaladhatja a kukorica- vagy napraforgótáblákban.

Kiirtása szinte lehetetlen. Lekaszálva napok alatt újra hajt. Egy beérett növény 30-40 ezer magot is hozhat, amelyek csírázóképessége a talajban 40 évig megmarad. Az ellenálló magok a talaj felső 10 centiméterében megtalálhatóak, így a felületes talajcsere sem hozhat valódi megoldást. A parlagfű allergenitása kiemelkedően egyedülálló a hazánkban honos növények között. Egyetlen egyede 8 milliárd pollent is képes termelni.

A parlagfű virágzási ideje július közepétől az első fagyig tart. A növény fejlődése azonban már hónapokkal korábban, március végén megindul a talajban megbúvó magvakból. Április-május hónapokban a magvak többsége (60-70%-a) kikel. A maradék csírázása folyamatos, egészen az őszi fagyokig.

A parlagfű pollenjei

A parlagfű pollenszórása általában július közepe táján indul, de az időjárás függvényében ez egy-két hetet eltolódhat. A parlagfű szélbeporzású növény. Ez azt jelenti, hogy a porzós virágokról a pollent nem rovarok viszik át a bibére, hanem szél útján jutnak oda. Mivel itt a sikerben csak a vakvéletlen játszik szerepet, a növény kénytelen milliószám útjára bocsátani a virágporszemeket, hátha egynek sikerül eljutnia valamelyik termős virágra.

A virágpor szóródásának túlnyomó része július végén és augusztus hónapban történik meg, majd ezt követően kisebb mennyiségben egészen a fagyok beálltáig folyamatosan tart. Pollenfigyelő rendszerek mérései alapján megállapítható, hogy a virágporszemek hatalmas utat képesek a szél szárnyán megtenni. Nem ritka esetben akár 100 km távolságra is eljutnak.

A parlagfű pollenje amellett, hogy hatalmas mennyiségben szóródik a levegőben, az egyik legagresszívebb allergénünk. Két fő allergént és több közepes vagy kisebb méretű allergént tartalmaz. Légúti nyálkahártyára kerülve azonnal reakciót vált ki.

A parlagfű okozta allergiás betegségek

A parlagfű pollenje a légutakon keresztül jut kapcsolatba szervezetünkkel. Ennek megfelelően az általa okozott allergia elsősorban szénanáthás és asztmás tüneteket okoz. Mindazonáltal előfordulhatnak ekcémás tünetek is.

A szénanátha tünetei közé tartozik az orrviszketés, szájpadviszketés, tüsszögés, orrfolyás, szemviszketés, könnyezés. Az asztma tünetei lehetnek a köhögés, fulladás, nehézlégzés, elsősorban az éjszakai, hajnali órákban. Amennyiben a fenti tünetek mindeddig nem álltak fenn, továbbá július végén-augusztus elején jelentkeznek és egy hétnél tovább tartanak, légúti allergia valószínűsíthető.

Bár pontos adat nem áll rendelkezésre a parlagfűre allergiás betegekről, számuk évről évre emelkedik. A nyolcvanas években a pollenallergiásak körében 20% körül volt a parlagfű-allergiásak száma. Mára ez az arány egyes vizsgálatok szerint eléri a 80%-ot is.

Ételek, amelyek fokozhatják a tüneteket

Gyakori, hogy a szénanáthás, asztmás, esetleg ekcémás tüneteket nem csak maga a parlagfű okozza, hanem "besegítenek" neki a keresztallergiát adó növények is: például a fekete üröm, paradicsom, görögdinnye. Ezek olyan ételek, amelyek fehérjéi nagy hasonlóságot mutatnak a parlagfű pollenjének allergénjeivel. Emiatt a parlagfüvön aktiválódott szervezet ugyanolyan védekező reakcióval válaszol rájuk, mint ahogy azt a parlagfűre teszi.

Parlagfüves időszakban a keresztallergéneken kívül gondot okozhat még a magas hisztamin-tartalmú ételek fogyasztása is. Ilyen étel a füstölt sajtok és az alkoholok többsége, a kagylók, a rákok. A témáról bővebben olvashat Álallergia c. anyagunkban.

Hogyan irtható a parlagfű?

A parlagfű irtásának két hatékony lehetősége ismert: a fizikai és a vegyszeres irtás. A fizikai megsemmisítés csak a pollenszórást megelőző hónapokban végezhető hatékonyan. Ekkor kell úgy elpusztítani, hogy ne szórhasson virágport, és főként ne érlelhessen termést. Ennek érdekében a fiatal, kikelt növényeket minél előbb tanácsos megsarabolni, majd a talajszinten a gyökérnyaki részt elvágva elpusztítani. Ez a legbiztosabb módszer, mivel a növények nem tudnak újrahajtani. Ha azonban tövet hagyunk, a visszamaradt föld feletti részből új hajtások jelennek meg, amelyek azonnal virágba borulva fokozott intenzitással szórják virágporukat.

Az utóbbi időkben sokat hallhatunk arról, hogy a parlagfüvet kampányszerűen, kézzel gyomláltatják ki. Ez az alapjában véve nemes szándék sok esetben sajnos a virágzás megindulását követően valósul meg. Ilyenkor a magas pollenkoncentráció kifejezetten káros lehet az önkéntesek egészségére, és fellobbanthatja az allergiás megbetegedést.

A vegyszeres gyomirtás a sarabolásnál bonyolultabb művelet. Itt a parlagfű környezetében élő növények védelme érdekében mindenképpen szükséges részletes környezettanulmányt végezni. A hasznos, védendő növények mellett fontos szempont, hogy vegyszeres kezeléseket csak olyan helyen szabad alkalmazni, ahol embereket - főként gyerekeket - semmilyen módon nem veszélyeztetünk (pl. játszóterek, homokozók stb. kezelése tilos!).


A parlagfű-allergia kezelése

Elkerülhetjük-e a parlagfű-polleneket?

A parlagfű-allergia leghatékonyabb kezelési módja a tüneteket kiváltó allergén elkerülése, azaz egy pollenmentes vidék keresése. Erre Magyarországon sajnos nem sok lehetőség nyílik. Hosszú virágzási időszaka miatt a külföldi út is csak kivételes esetekben, elsősorban gyenge allergiánál jelenthet megoldást.

A másik módszer a levegőben lévő pollenek mennyiségének csökkentése. Mivel napunk legnagyobb részét a legtöbben zárt helyiségben - lakás, iroda, autó - töltjük, elsődleges fontosságú a beltéri levegő pollenmentesítése. Szerencsére erre ma már számos megoldás ismert. A piacon kaphatóak speciális pollenszűrővel ellátott légkondicionálók, légszűrők, melyek hatékonyan képesek pollenmentes levegőt biztosítani. A pollenek mennyiségének csökkentését szolgálja továbbá, ha hazaérve azonnal lezuhanyozunk, hajat mosunk, ruhát cserélünk.

A parlagfű-allergia kezelése

Az orvostudomány mai állása szerint az allergiás megbetegedéseket, így a parlagfű okozta szénanáthát, asztmát, ekcémát meggyógyítani nem lehet. A kezelések mindössze a tünetek csökkentését képesek elérni, az immunrendszer fokozott reakciókészségét kitörölni nem tudják.

A kezelés legelső lépése a problémát okozó allergén azonosítása, a szervezet állapotának felmérése, a részletes allergiavizsgálat és allergiateszt. Az allergén ismeretében hatékony kezelési módot jelent az antihisztaminok (tabletta és orrspray formájában) és a szteroidok (orrspray, inhalációs és injekció forma) alkalmazása. Ezeket egészíthetik ki a pollencsapdaként működő orrkenőcsök, a tünetek csökkentése érdekében ideiglenesen használható orrnyálkahártya-lohasztó spray-k, asztmánál pedig a hörgőtágítók.

Az elmúlt pár év világraszóló magyar felfedezése, a Rhinolight szintén igen hatékonyan alkalmazható a szénanáthás tünetek csökkentésére. Szisztémás mellékhatástól mentesen képes mérsékelni, megszüntetni az orrviszketést, orrfolyást, tüsszögést. A hagyományos európai orvoslás mellett jelentős eredmények alternatív gyógymódokkal is.

origo


2005.07.25. 20:57

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek