Végleg elzárná az Európai Uniót az orosz olajtól, gáztól és atomtól az Európai Bizottság nyilvánosságra hozott új terve. Gáz 2027 végétől nem jöhetne Oroszországból, és a kőolajra is hasonló szabályok vonatkozhatnak. A Mol szerint Magyarország még nem áll készen arra, hogy teljesen leváljon az orosz olajról.
Az Európai Bizottság 2027 végéig megszüntetné az orosz olaj és gáz importját az EU-ban.
A Mol szerint Magyarország még nem tud teljesen elszakadni az orosz energiahordozóktól.
A bizottság javaslata szerint a tagállamoknak 2025 végéig tervet kellene készíteniük a leválás megvalósításáról.
Az Európai Bizottság olyan tervet fogadott el, amely alapján a tagállamoknak 2027 végéig teljesen le kellene válniuk az Oroszországból származó energiahordozókról, gázról, kőolajról és nukleáris fűtőelemekről
Dan Jörgensen energiaügyi biztos mutatta be a terveket. Az Európai Bizottság júniusra készíti el azt a jogszabálycsomagot, amelyet még a tagállamoknak is el kell fogadniuk. Elvileg ehhez Magyarország jóváhagyására is szükség lenne. A bizottságnak azonban van olyan terve, amivel ezt a tiltást akkor is el lehetne fogadtatni, ha egy tagállam ellenzi a teljes leválást.
2027 végétől nem jöhetne több orosz gáz
Az Európai Bizottság kötelezővé tenné, hogy tagállamok 2025 végéig magukra nézve kötelező tervet készítsenek a teljes leválás lépéseiről és megvalósításáról. A legszigorúbb szabályok az orosz gázra vonatkoznának. A nem hosszú távú szerződések alapján érkező orosz gáz vásárlása már 2025 végétől tilos lenne.
Magyarország számára a hosszú távú gázszállítási szerződések sorsa a lényeges, hiszen ezen alapszik az ellátásunk. Ezek alapján 2027 végéig még lehetne gázt behozni az unióba. A tilalom a csővezetékes és cseppfolyósított (LNG) gáz beszerzésére is vonatkozna.
A teljes olajstop ideje és módja még kérdéses
A bizottság közleménye a kőolaj esetében csak a tankereken illegálisan szállított importról szól. Ennek a hatékonyabb megakadályozását tűzi ki célul. A tervezet bemutatásakor az energiaügyi biztos azonban a kőolajszállítások 2027 végi betiltásáról is beszélt, tehát a terv majd kiterjedhet erre is. Ennek részletei azonban nem ismertek.
Ennek a kérdésnek a tisztázódása kulcsfontosságú Magyarország számára, hiszen mi a vezetékes gáz- és olajimportra továbbra is lehetőséget kaptunk az Oroszország elleni szankciók meghozásakor és meghosszabbításakor. Az ország energiaellátása ugyanis jelentős részt az Oroszországból csővezetéken keresztül érkező gázon és kőolajon múlik még ma is.
A Mol szerint még nincsenek meg a feltételek a teljes leválásra
Az uniós tervek teljesíthetőségéről megkérdeztük a Molt, amelynek a százhalombattai és pozsonyi finomítójában is orosz kőolajat dolgoz fel döntő részben. A Mol csak a bizottság későbbre ígért konkrét szövegjavaslata ismeretében tud majd érdemben reagálni a tervezetre. Álláspontja szerint jelenleg nincsenek meg a feltételek ahhoz, hogy Magyarország és Szlovákia teljesen lemondjon az Oroszországból érkező olajról.
A Mol kitart az álláspontja mellett: minél több forrásból tudunk minél több fajta kőolajat behozni a régió tengertől elzárt országaiba, annál biztonságosabb és megfizethetőbb lesz az üzemanyag-ellátás. Ehhez szerinte az alábbi feltételek szükségesek:
a tengertől elzárt országok számára legalább kettő versenyképes és kiszámíthatóan működő olajszállítási útvonalnak kell rendelkezésre állnia,
elkészülnek azok a fejlesztések, amelyek százszázalékos technológiai rugalmasságot adnak a pozsonyi és a százhalombattai finomítónak is,
a horvátországi vezeték üzemeltetője felhagy a háborús árazással és a nemzetközi átlaghoz igazítja a díjszabását,
az EU mindent megtesz azért, hogy kiépüljön egy újabb ellátási útvonal, amely az fekete-tengeri, odesszai kikötőn keresztül nyújt hozzáférést a nyersanyagokhoz, és ezzel garantálja, hogy fennmaradjon a Barátság-vezeték is.
A Mol úgy látja, hogy ezeknek a feltételek a teljesítése nélkül a bejelentett uniós tervek megvalósítása áremelkedéshez, termékhiányhoz és gazdasági nehézségekhez vezetne.
Az orosz atomot is ki akarják szorítani az unióból
Az Oroszországból származó nukleáris fűtőelemekre, dúsított uránra és más nukleáris anyagokra a bizottság nem vezetne be szigorú menetrendet és tiltást. Ezeknél például olyan vámokat vethetnek ki, hogy már ne legyen vonzó a vásárlásuk. Új orosz beszállítási szerződést pedig már nem fognak engedélyezni.
Az uniós terv érzékenyen érintheti a Paksi Atomerőművet, amely orosz fűtőanyagot használ. Ugyanakkor már készül arra a helyzetre, ha át kell állnia más beszállítóra. Ennek azonban várhatóan nem lesz olyan szoros menetrendje és szabályai, mint az olaj és a gáz esetében.
A miniszterelnök szerint borulhat a rezsicsökkentés
Orbán Viktor is reagált a tervre. A miniszterelnök egy keddi lakossági fórumon azt mondta: az előterjesztés arról szól, hogy milyen eszközökkel és milyen határidőkön belül teszik lehetetlenné meglehetősen gyorsan, hogy Oroszországtól gázt és olajat tudjunk venni, és még azt is meg akarják tiltani, hogy orosz fűtőelemet használjunk a paksi atomerőműbe.
Orbán szerint ez súlyos veszély, „ha ezt megcsinálják, az azt jelenti, hogy feldöntik a magyar rezsitámogatási rendszert. Akkor főhet a fejünk, nagy bajba kerülhetünk”. Hozzátette: „ha elrekesztik az orosz gáz és kőolaj behozatali lehetőséget, ha nem engedik az orosz fűtőelemeket, akkor a rezsicsökkentést nem fogjuk tudni fenntartani. Pénzügyileg nem fog menni, mert akkor máshonnan és drágábban kell beszerezni az energiát.” Orbán elismerte, hogy megvan az a jogi megoldás, amivel Magyarország tiltakozása ellenére is megvalósíthatják ezt a tervet.
blikk.hu
Feltöltve: 2025.05.07.
Megnézve: 7