Jól sikerült az első magyar kávékaland
Felfedezték maguknak a kávétőzsdét a magyar befektetők. A magyarok december óta jegyeznek kávékontraktusokat, jelentős sikerrel. A befektetők a Hamilton befektetési tanácsadó Rt.-n keresztül jutottak ki a New York-i, illetve a londoni kávétőzsdére.
A sikeres szereplés kulcsa az volt, hogy decemberre 700 dollárra süllyedt a kávé tonnánkénti ára. A magyar befektetők számára ekkor ajánlott kávé-befektetéseket a Hamilton Tőzsdeügynökség. A magyarok nagyobb tömegben végül februárban, 850 dolláros tonnánkénti áron kezdtek el kávét vásárolni.
A félév során a világ spekulatív kávékészletének két százaléka magyar kézbe került, ez körülbelül ötezer tonna kávét jelent. Akik kivártak, hatalmas haszonra tehettek szert: június hatodikán ugyanis 1304 dollárra ugrott a kávé tonnánkénti ára. Akik ekkor eladtak, jelentős nyereséget tehettek zsebre. A csúcson a magyar befektetőknek együttesen körülbelül 700 ezer dollár hasznot hozott a kávé. Sok magyar befektető azonban - rutin hiányában - kivárt, ezért az árcsökkenések hatására elolvadt a korábbi profit.
Az elmúlt héten jelentős sokk rázta meg a kávépiacot: kedden többéves árfolyamzuhanás következett be. A kávé ára tíz százalékot esett arra a hírre, hogy Brazíliában harminc százalékkal jobb lett a termés: 1240 dollárról 1064 dollárra. Sok magyar befektető ezzel nem csak profitját, de befektetett pénzét is elveszítette.
"Általában jól reagáltak, de az utolsó esetben elaludtak, mert egyelőre nincs nagy árutőzsdei tapasztalatuk" - értékeli a magyar befektetők kávépiaci szereplését Oláh Flórián, a Hamilton Tőzsdeügynökség nemzetközi árutőzsdei elemzője. Oláh szerint a probléma az volt, hogy az óvatosan kezdő magyarok megérezték a hatalmas profitlehetőséget, túlságosan bátrak lettek, és egyesek elveszítették a kontrollt. A zuhanások ellenére mindenki maradt a kávépiacon, jelenleg körülbelül nyolcvan magyar befektetőnek vannak kávékontraktusai New Yorkban és Londonban.
A kávé és a dollár árának erősödése dráguláshoz vezethet a kereskedelmi forgalomban. A nagy feldolgozók már elkezdték beépíteni áraikba a tőzsdei veszteségeket. Elemzők mintegy húsz százalékos drágulásra számítanak. Lehetséges azonban, hogy a cégek a decemberi áreséskor bezsebelt extraprofitból fedezik a mostani bevételkiesést.
Londonból Robusta, New Yorkból Arabica
A világkereskedelem áruinak forgalmi toplistáján a kávé az ötödik helyen áll. A kávébab, amely a ráktérítő és a baktérítő között található fagymentes területeken nő, azon kevés áru egyike, amelyet a Nyugat nem tud maga megtermelni. A percenként változó kávéárakat a készlet, az időjárás, a kávétermelő térségek politikai stabilitása határozza meg.
Az árutőzsdéken két meghatározó kávéfajtát forgalmaznak. Az egyik a Robusto - ezzel Londonban kereskednek - amelynek fő termőterülete Vietnam és Nyugat-Afrika. A jobb minőségű Arabica kávét főleg Brazíliában termelik, és a New York-i árutőzsdén forgalmazzák. A kávét Londonban tonnánként, New Yorkban pedig fontonként mérik.
A két említett nagy árutőzsde mellett van még egy kisebb kávébörze Tokióban, ahol mind a két világfajtát jegyzik, illetve egy csak arabicával foglalkozó tőzsde Brazíliában. Londonban elektronikusan zajlik a jegyzés, New Yorkban azonban egyelőre még mindig nyílt kikiáltással kereskednek a kávéval, az egymást tipró brókerek helyett azonban ősztől itt is a számítógépek veszik át a kereskedést.
origo
2005.07.25. 09:48