
A BKV-sztrájk várhatóan kedden egész nap tart és bizonytalan, mikor ér véget. A fővárosban a főjegyző nem rendelt el tanítási szünetet, de három kerületi iskola négy telephelyén kedden nincs tanítás - mondta Demszky Gábor főpolgármester a Fővárosi Védelmi Bizottság ülését követően.
A közlekedési helyzetről a főpolgármester azt mondta, hogy a csúcsforgalom 30-40 perccel előbbre jött, ezért sokkal korábban érdemes elindulni, az eljutás hosszabb ideig tart. A Budaörsi úton 30 százalékkal nagyobb a forgalom, az egész városban erős a gyalogos és a kerékpáros forgalom.
Demszky Gábor jelezte: a főváros szorgalmazza a telekocsi-programot, vagyis azt, hogy a gépjárművezetők vegyenek fel várakozókat a megállókban, a végállomáson. A BRFK arra kérte a közlekedőket, hogy tartsák be a közlekedési szabályokat, vagyis tilos a villamospályákon kerékpározni. A rendőrség arra is felhívta a figyelmet, hogy a személygépkocsival közlekedők továbbra se használják a buszsávokat.
A kórházakban egyelőre minden rendben, a dolgozók be tudtak menni, a mentőszolgálat ki tudta állítani a szükséges állományt. Ez a felelős intézményi menedzsmentnek és a dolgozók felelős magatartásának köszönhető - jegyezte meg a főpolgármester. Mint mondta, jellemzően addig nem engedik el a dolgozókat, amíg a váltás meg nem érkezik. A tűzoltóságnál az ügyeletben lévőket le tudták váltani, megszervezték a munkavállalók bejutását. A szemétszállításban nem volt fennakadás kedden a fővárosban.
Csak néhány iskolában nincs tanítás
A főjegyző nem rendelt el tanítási szünetet, alapvetően az intézményvezetőkre van bízva, hogyan döntenek erről. A II., a IX., a X. és a XIII. kerületben egy-egy iskolában nincs tanítás. A pedagógusok akkor is megkapják a bérüket, ha nem tudnak bemenni a munkahelyükre.
Demszky Gábor közölte: azért nem lehet ingyenessé tenni a parkolást a jelenlegi helyzetben, mert több a főváros útjain a gépkocsi és biztosítani kell a "forgást" a parkolóhelyeken. Ha ingyenessé tennék a parkolást, akkor az, aki először érkezik, egész napra lefoglalná a parkolóhelyet. Ez nem pénzügyi-bevételi kérdés, hanem alapvetően ezzel tudják a méltányos parkolási rendet fenntartani - jelentette ki.
"Kezelni tudjuk a helyzetet"
A főpolgármester megköszönte az érintett két társaságnak, hogy a Volánbuszok megállnak a BKV-megállókban a MÁV-Start pedig sűrítette járatait a fővároson belül. Demszky Gábor emlékeztetett arra: hétfőn rendkívüli kormányzati koordinációs bizottsági ülést tartottak, amelynek egyetlen témája a fővárosi közlekedési helyzet, illetve a várható sztrájk volt. Az önkormányzati miniszter a fővárosi beszámoló alapján azt állapította meg, hogy egyelőre nincs szükség operatív kormányzati intézkedésre, a helyzet erre nem érett meg. "Ez azt jelenti, hogy jelenleg kezelni tudjuk a helyzetet egyedül" - tette hozzá a főpolgármester.
Beszámolt arról is, hogy éjszaka bombariadó volt öt fővárosi kocsiszínben, illetve garázsban, ezeket az eseteket a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) vizsgálja, mint ahogy a XVIII. kerületi, garázdasággal gyanúsított buszsofőr ügyét is.
Alig járnak a buszok
A sztrájk miatt a buszközlekedésben van a legnagyobb fennakadás, a reggel fél ötös üzemkezdet óta a mintegy kétszáz vonalból 25 viszonylaton közlekednek buszok. Ezeken a vonalakon a BKV alvállalkozói üzemeltetik a járműveket, de a szokásosnál nagyobb a követési idő.
Elindult a forgalom a 30-as, az 58-as, a 63-as, a 95-ös, a 103-as, a 128-as, a 150-es, a 151-es (Csepel, Határ utca és a 3-as villamos Gubacsi úti végállomása között), a 166-os, a 170-es, a 217 E, a 225-ös és a 244-es autóbuszvonalakon, valamint a 83-as trolipótló vonalán is.
A villamosok közlekedésében is fennakadások vannak, az 1-es villamos a Bécsi út és a Stadionok közötti szakaszon jár, a 6-os pedig - bár teljes útvonalon közlekedik - jóval ritkábban jár a szokásosnál. A 6-os villamos több megállójában, így a Petőfi hídnál és a Nyugati téren, sok ember várakozik. A 41-es villamos a Bocskai út és Kamaraerdő közötti szakaszon, a 2-es, a 3-as és a 28-as villamos pedig a teljes vonalon, de a menetrendnél ritkábban közlekedik.
A metrók és a trolibuszok minden vonalon elindultak és hétköznapi menetrend szerint közlekednek. A Csepeli és a Gödöllői HÉV menetrend szerint, a Ráckevei a hétvégi menetrend szerint közlekedik, a Szentendrei HÉV Békásmegyerre 10, Szentendrére 30 percenként indul.
hirado
2010.01.12. 13:14