
Víz és szél
A legnagyobb árvizek Európában talán Romániában voltak, ahol szinte a fél ország víz alá került az óriási esőzések miatt. 482 települést öntöttek el az áradások, több mint 11 ezer ház rongálódott meg súlyosabb mértékben. Közel 10 ezer embert kellett kitelepíteni vagy kimenteni a vízből, és legalább 21 áldozata volt a katasztrófának.
A hegyvidéki patakokon és folyókon órák, sőt percek alatt keletkezett árhullám a hidak százait sodorta el, gáz- és villanyvezetékeket szakított át, országutakat és vasúti töltéseket sodort el országszerte, de különösen Dél-Moldva és Olténia területén. Moldvát kettészakította az árvíz: a térség északi és déli megyéi között megszűnt - a légi utat leszámítva - minden fajta közlekedés. A romániai meteorológusok kimutatásai szerint július második hetében 12 olténiai, havasalföldi, moldvai és erdélyi megyében négyzetméterenként 224 és 170 liter közötti csapadék hullott.
A heves esőzések és az áradások nem kímélték a Romániával szomszédos Bulgáriát sem: ott az ország délkeleti, északkeleti és középső részén mintegy háromszáz ház dőlt össze, és tízszer annyi rongálódott meg. A térségben élő mintegy kétmillió ember közül tízezret érint közvetlenül a természeti csapás. Az ország keleti része két hónapja van víz alatt.
Ausztriában a Salzach nevű folyó törte át a védőgátat és öntött el Salzburg tartománybeli területeket a múlt héten. Az esőzések miatt több települést lepett el a víz. Svájcban hasonló gondokkal küzdenek.
Árvíz pusztított a közép-ázsiai Tádzsikisztánban is: a Paindzs folyó több millió hektárnyi termőföldet, legelőt öntött el, több száz épület összedőlt, és mintegy 8 ezer embert ki kellett telepíteni. A monszunesők Indiában és Bangladesben is áradásokat okoztak, amelyekben több százan vesztették életüket.
Sok tucatnyi áldozata volt a karibi térségen átvonuló hurrikánnak és az azt kísérő heves esőzések okozta áradásoknak a múlt héten. Az időnként 235 km/h sebességgel száguldó hurrikán elsősorban Jamaica, Mexikó, Kuba, Haiti és Florida partjainál pusztított. Mexikóban ezrek hagyták el otthonukat. Tajvanon pedig öt áldozata volt az utóbbi évek legerősebb tájfunjának és a felhőszakadásoknak. A tájfun kissé legyengülve érte el Kína partjait, ahol a hatóságok 800 ezer embert telepítettek ki otthonaikból.
Tűz és szárazság
Spanyolország középső részén 12 ezer hektárnyi fenyves égett le a hétvégén. A tűzvészben 11 önkéntes tűzoltó életét vesztette. A tüzet piknikező kirándulók okozták, akik húst akartak sütni - derült ki a vallomásaikból. A rendkívül száraz körülmények és a szél hatására pillanatok alatt meggyulladt az erdő. Nem ez az egyetlen erdőtűz Spanyolországban, az ország számos más pontján is lángol a növényzet, mivel évtizedek óta nem volt ennél szárazabb és aszályosabb nyár azon a vidéken.
A két nagy olasz szigeten, Szicílián és Szardínián szintén tűzvészek pusztítanak, amelyeket a hatóságok szerint gyújtogatók okoztak. Szardínián a tűzben nem csak a növényzet, hanem egész marhacsordák vesztek oda, míg Szicíliában Palermo közelében több tucat embernek kellett elhagynia otthonát.
Másfél hete Portugália középső és északi részein küzdöttek az égő növényzettel, miután az országot hatvan éve nem látott aszály sújtja. A településeket is fenyegető tüzek miatt autópályákat is le kellett zárni. Dél-Franciaországban pedig több mint 10 ezer tengerparti kempingezőt kellett kimenekíteni a legalább ezer hektárnyi erdőt elpusztítót tüzek miatt.
Az Egyesült Államokban délnyugati részén legalább harmincan haltak meg a hét vége óta tartó rekordhőségben. Arizonában huszonnégyen, Kaliforniában ketten, Nevadában pedig hármán váltak a forróság áldozataivá.
A meteorológusok szerint nem rendkívüli az időjárás
"A spanyolországi és portugáliai szárazság teljesen normális, Dél-Európában nyáron igen kevés csapadék hullik. A környező országok hatalamas esőzései sem teljesen szokatlanok" - mondta az [origo]-nak az ICI Interaktív Meteorológia szakembere, aki hozzátette: az utóbbi években hozzászoktunk a forró és aszályos nyarakhoz, ezért érezhetjük rendkívülinek a sok júliusi csapadékot, pedig ha tízévente ilyen az idő, abban nincs semmi szokatlan. Sokkal több információhoz juthatunk a világ bármely részéről, ezért van az, hogy több természeti katasztrófáról értesülünk, és nem azért, mert több lenne belőlük, mint például ötven évvel azelőtt - mondta a meteorológus.
A romániai katasztrofális áradásokban az emberi tevékenység is szerepet játszott - hívták fel a figyelmet romániai szakemberek. Az elmúlt években egész hegyoldalakat taroltak le, így nem volt megfelelő növényzet, ami visszatartotta volna az esővizet, ráadásul a levezetőcsatornák tisztítását is elhanyagolták.
origo
2005.07.20. 12:27