HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Segítségre van szükségük, amit kedves jelenlétükkel viszonoznak!

t: 429

Segítségre van szükségük, amit kedves jelenlétükkel viszonoznak!

Téli madáretetés.

Szükség van-e a madarak téli etetésére? A szakembereket is megosztja ez a kérdés. Sokan úgy vélekednek, hogy a madarak évmilliók óta léteznek, jóval előbb megelőzték a Földön az embert, a szervezett madáretetés pedig csak kb. 200 éve létezik. A cinegék, házi verebek, mezei verebek, és egyéb fajok emberi segítség nélkül is áttelelnek. Sok helyen viszont az emberi tevékenység hatására a természetes táplálékuk megfogyatkozott, élőhelyük csökkent, ezért szükséges a madáretetés. Szerencsére hazánkban még az úgynevezett tömegfajoknak (széncinege, házi-és mezei veréb, fekete rigó, stb.) stabil állományai vannak, nem úgy mint például Nagy-Britanniában, ahol olyan nagyarányú állománycsökkenést tapasztaltak az utóbbi években egyes madárfajoknál, hogy sok helyen egész évben etetik a madarakat.

A téli hónapokban rövidek a nappalok, nehéz elegendő táplálékhoz jutni, az éjszakák pedig hosszúak és hidegek. Segítünk tehát a téli madáretetéssel, de a tevékenység legnagyobb jelentősége mégis abban van, hogy mind szélesebb körben ismerteti és szeretteti meg a madarakat. Az etetőkön megjelenő színes madársereg egy kicsit közelebb hozza a már-már elfeledett természetet. A madáretetés és a madarak megfigyelése remek elfoglaltságot jelent gyereknek és felnőttnek egyaránt. Mikor kezdjük az etetést? Általában november végén, december elején, de ha korábban leesik az első hó és tartós fagyok vannak, akkor természetesen előbb. Mindig az időjárási viszonyokhoz igazodva.

Amikor viszont elkezdtük, akkor folyamatosan a tél végéig, a fagyok elmúlásának idején hagyjuk csak abba. Ez lehet február vége, március eleje is. Az etető feltöltését lehetőleg pirkadat előtt végezzük, mert néha már kora reggel megjelennek az éhes madárvendégek. A rendszeresen feltöltött etető odavonzza a környék madarait néhány nap elteltével, ezért egy üres etető nagy havazás, ónoseső vagy kemény fagy idején megtizedelheti az állományt. Sokan megkeresnek és mondják, hogy a tavasszal feltöltött etetőre is járnak táplálkozni a madarak. Ez természetes, hiszen ahol a táplálékkeresésre kevés időt kell fordítani, ott nyomban megjelennek az élelmes madarak. De ezzel sokat ártunk, hiszen elvonjuk őket a természetes táplálékuktól, fészkelésidőben a magevő madarak is rovarokkal etetik fiókáikat. Adatok vannak arról, hogy a fiókanevelés idején azok a széncinegék fiókái elpusztultak, amelyeket szüleik napraforgóval etettek, mivel azok nem tudták megemészteni a magokat.

Mivel etessünk? – a legjobb madáreleség a napraforgó és a tökmag (sótlan!). Készíthetünk úgynevezett „madárkalácsot„ is, állati eredetű faggyút felolvasztunk és napraforgót keverünk hozzá. Kitehetjük a diótörmeléket is, ami a diótörés alkalmával keletkezett. Vásárolhatunk cinkegolyót, kölest, ocsút, kendermagot.stb. Az etetőt és környékét időnként tisztítsuk meg a madárürüléktől. A feketerigók, fenyőrigók, vörösbegyek számára készíthetünk keveréket. Ennek összetétele: reszelt sárgarépa, alma, sajt, friss túró, főtt tojás, nyers húsdarabkák. Ezt a keveréket a talajra helyezzük ki. A madáretetőt olyan helyen állítsuk fel, ahol a macskák nem tudják észrevétlenül megközelíteni. Az etető mellett mindenképpen egy itatót is helyezzünk ki, ahol a jóllakott madárvendégek szomjukat is csillapíthatják és fürödhetnek is. Ha pedig szeretnénk hogy kertünben egész évben tartózkodjanak madarak, akkor tegyük kertünket madárbaráttá, szereljünk fel néhány fészekodút is.

Forrás: www.mme-koka.hu

Természetvédő üdvözlettel: Kertész László Tápió-vidéki HCS titkár

Felhasznált irodalom: Schmidt Egon - Madárvédelem a ház körül

2009.12.11. 02:14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek