
Veszprém megyében évente 200-300 olyan bűncselekményről szerez tudomást a rendőrség, ami a családon belüli erőszakhoz köthető. A megelőzés érdekében tartottak szakmai fórumot pénteken Veszprémben.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium, a Gyermekjóléti Központ és Családok Átmeneti Otthona, a Gyámhivatal és a rendőrség képviselői is részt vettek a pénteki fórumon.
A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület elnöke előadásában elmondta, az erőszakos bűncselekmények 70 százalékát fiatal férfiak ellen követik el, általában az utcán, 30 százalékát pedig a nők ellen, otthon. Tóth Györgyi azt mondta, ma egy nőnek nagyobb az esélye arra, hogy a partnere által okozott bántalmazásban meghal, mint hogy autóbalesetben veszíti életét.
A családon belüli erőszaknak három formája létezik, a párkapcsolati, a gyerekek elleni és az idősek vagy fogyatékosok ellen elkövetett erőszak.
Hazánkban utoljára több mint 10 éve készült felmérés a témában, e szerint, a nők több mint 13 százalékát érte már fizikai erőszak a párkapcsolatában és több mint 22 százalékukat fenyegették már ezzel. A felmérésből az is kiderül, hogy a 18 év alattiak 10 - 30 százaléka rendszeresen tanúja anyja bántalmazásának, és minden harmadik partnerét bántalmazó apa gyermekével szemben is erőszakos.
A fórumot a Veszprém Megyei Rendőr - főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya szervezte, Péter Katalin alezredes, kiemelt főelőadó elmondta, a megyében évente 200- 300 olyan bűncselekmény történik, amiről a rendőrség tudomást szerez és a családon belüli erőszakhoz köthető, és ezzel országos összehasonlításban a megye még mindig csak az utolsó harmadban van.
Október elsejétől él hazánkban az úgynevezett távoltartási törvény. Ez a jogszabály lehetővé teszi, hogy eltiltsák hozzátartozóitól azt az embert, aki családtagjait bántalmazza.
hirado
2009.11.06. 23:26