HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Amit a befektetőnek tudnia kell (prognózis július második hetére)

t: 950

Amit a befektetőnek tudnia kell (prognózis július második hetére)

A londoni robbantásos merénylet hossztávú kihatásai ma még nem felmérhetőek, de az tényként állítható, hogy a terrorcselekmények hatása egyre kisebb a piacokon a szeptember 11-i new yorki merényletek óta. Ez érthető is, hiszen a makrogazdasági teljesítményre, illetve az egyes vállalatok teljesítményére ezeknek a támadásoknak igen korlátozott hatása van. Piaci szempontból az fontos ilyenkor, hogy az egyes instrumentumok a pillanatnyi negatív reakció után milyen gyorsan és milyen mértékben képesek az események előtti szinteket elérni, illetve meghaladni. Alapvetően az azonnali piaci reakciót ilyenkor a spekulánsok próbálkozásai mozdítják ki viharos gyorsasággal, így ezek a helyzetek a piac próbájának tekinthetők.

Csütörtökön látható volt, hogy világszerte kiugró forgalom mellett estek a részvényárak, de délutánra Európában ennek az esésnek a 70 százalékát már ledolgozták, hiszen a jó vételi lehetőséget látó befektetők megbízásai a nap végére csökkentették a veszteségeket. A hazai piacon szintén rendkívül erős azonnali reakciót láthattunk és délutánra már az is látszott, hogy a nagy esést dinamikus emelkedés követi, olyannyira, hogy a MOL történelmi csúcson zárt. A forintra is hatottak az események, de itt is elcsitultak a hullámok a délutáni órákra.

Devizapiac. A forint kereskedése csütörtökig meglehetősen eseménytelen volt. Az utóbbi időszak erősödése után lecsillapodott a piac, hiszen fontos makrogazdasági adatokra vártak a befektetők. Szerdán a Pénzügyminisztérium prognózisában szereplő 147,3 milliárd forintnál kissé nagyobb, 150,4 milliárd forintos államháztartási hiány adata jelent meg, pénteken pedig a külkereskedelmi deficit adat jelent meg, amely javuló számokat hozott, hiszen a külkereskedelmi termékforgalom január-májusi hiánya 1,081 milliárd euró volt az előzetes adatok szerint, szemben az egy évvel korábbi 2,033 milliárd euró deficittel. Míg az első adat megfelelt az elemzői várakozásoknak, addig a pénteki számok kellemes meglepetést okoztak.

Ettől függetlenül az eddig fennálló trend nem változott, csak annyiban, hogy a technikai megközelítést használó befektetők esetleg más szinteket állítanak be elemzéseikbe. Ennek azonban korlátozott marad a hatása, ami annyit jelent, hogy továbbra is maradt a forint gyengülését előrevetítő várakozásunk, tehát ma sem ajánlható a forintban denominált instrumentumok vétele, inkább az euró alapú termékek vásárlását ajánljuk, hiszen a dollár további erősödése nem várható.

Állampapírpiac. Az állampapírok hozamai a forint piacán tapasztaltaknak megfelelően alakultak. A hét eleji enyhe hozamcsökkenést csütörtökön korrekció követte, majd vegyes mozgást láthatunk, hiszen a makrogazdasági adatok továbbra sem meggyőzőek annyira, hogy egyértelmű optimista piac alakulhasson ki hatásukra.

Ezúttal egy hosszabb időszakot felölelő chartot készítettünk, hiszen a napi mozgások nem feltétlenül mutatják meg tendenciákat. Jól látható, hogy az elmúlt fél év jelentős hozamcsökkenést hozott, miközben a görbe meredeksége is jelentősen csökkent. Az árfolyamértékeket vizsgálva a hosszabb instrumentumok teljesítménye a rövid oldali kötvényekkel összevethető szintű, míg a három - öt éves szegmens kiugróan teljesített.

A továbbiakban nem várjuk ennek a trendnek a hasonló dinamikus folytatását, inkább vegyes mozgásokat, ami miatt ismét a rövidebb lejáratokat ajánljuk, hiszen a kockázati szint továbbra sem csökkent, a terrorveszély fokozódása pedig elindíthat egy nemzetközi tőkeallokációs szűkülést, ami annyit jelent, hogy a hazánkba áramló pénzmennyiség csökkenhet.

Részvénypiac. A részvénypiac látványos hullámvasutat mutatott be csütörtökön, hogy aztán péntekre történelmi csúcsot érjen el az index. A minden eddiginél magasabb árakat a Richter-Egis-MOL trió kiugró teljesítménye adta, az OTP és a Matáv támogatása mellett.

Ezen kívül a „kis papírok” piaca is erős fellendülést mutat, tehát a növekedés ismét szétterül, ami azt jelenti, hogy a hazai részvények megítélése szektortól és egyedi papíroktól függetlenül is javult. Ezt támasztja alá az is, hogy az egyes cégek szektortársakkal, illetve az index papírok más indexpapírokkal összehasonlítva fundamentális megközelítésben relatív olcsónak tűnik.

Itt is egy kicsit kitekintünk a jelen piaci helyzet mögött meghúzódó folyamatokra egy hosszabb időszakot felölelő chart segítségével. Azt látjuk, hogy a húzópapírok teljesítménye a teljes időszak (2005. január elsejétől) rendre jobb, mint a relatív lemaradóké. Ajánlásunk így az eddigi jó teljesítményű részvényekre (Mol, OTP, Egis) vonatkozik vételi oldalon, az alulteljesítőkre (Mtelekom, Richter) pedig eladást ajánlunk. Fontos kiemelni, hogy az árak emelkedésével a kockázatok is emelkednek.

Ajánlások

Állampapír piac:

állampapírok:

- 3-6 hónap: vétel

- 1-15 év: eladás

Vállalati kötvények:

eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás,

- USA részvények: eladás,

- Orosz részvények: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények:

- tartás: Egis, MOL, Otp, TVK, Borsodchem, Démász

- eladás: Richter, Mtelekom

Befektetési alapok:

ingatlan alapok vétele

hvg

2005.07.11. 23:01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek