
Vasárnap hajnalban egy órával vissza kellett állítani az órákat, ezzel elkezdődött a téli időszámítás. A nyári-téli időszámítást - az időmérő eszközök egy órával előre illetve visszaállítását - először az Egyesült Államokban vezették be, 1916-ban. Korábban energiatakarékossággal indokolták mindezt, újabban már inkább az lehet a haszna, hogy az emberek általános ébrenlétének időszaka nagyjából egybeessen a napfényes órákkal.
Az órákat vasárnap hajnali 3 órakor kellett 2 órára visszaállítani, vagyis egy órával többet lehetett aludni éjjel. Magyarországon a XX. század első felében szintén volt nyári-téli időszámítás, de 1958-ban ezt szüneteltették és csak 1980-ban vezették be újra.
Az eredeti cél az energiamegtakarítás volt, vagyis az, hogy ne kelljen korán elkezdeni a világítást a téli napokban. Az időközben a világ egyes részein - például az Egyesült Államokban is - végzett felmérések nem igazolták, hogy az intézkedéssel érdemben lehetne spórolni az áramon. Az átállás haszna valószínűleg sokkal inkább az, hogy az emberek átlagos ébrenléti ideje így jobban egybeesik a nappali időszakkal.
hirado
2009.10.25. 10:09