> Egységes a magyar közvélemény: Szlovákiának bocsánatot kell kérnie Sólyom kitiltása miatt

A magyar államfő feltartóztatása és a módosított szlovák nyelvtörvény éles reakciókat váltott ki a közvéleményben - írja a Népszabadság a Medián felmérése alapján.
A helyzet megítélésében nincs, a megoldási lehetőségekkel kapcsolatban viszont van némi véleménykülönbség a szavazótáborok között.
A Miniszterelnöki Hivatal megbízásából készített felmérésben a megkérdezettek túlnyomó többsége mindkét eseményről hallott, a nyelvtörvényről 71 százalék mondta azt, hogy "elsősorban a szlovákiai magyarok ellen irányul", és csupán minden ötödik válaszadó ítélte úgy, hogy inkább "a szlovák nyelvhasználatot igyekszik védeni". A válaszadók bő háromnegyedét felháborította, hogy Sólyom László nem léphetett be Szlovákia területére.
A Fidesz, az MSZP és a Jobbik szavazóinak túlnyomó többsége is úgy gondolja, hogy a magyar államnak fel kell lépnie a szlovákiai nyelvtörvény ellen, és Szlovákiának bocsánatot kell kérnie a Sólyom Lászlóval történtek miatt.
Az MSZP-szavazók puhább, míg a Fidesz és a Jobbik támogatói keményebb fellépést tartanának helyesnek a magyar kormánytól - derült ki a felmérésből, amelyet a Népszabadság csütörtöki száma közöl.
A "legbátrabb város"
Robert Fico szlovák miniszterelnök védelmének biztosítása - beleértve az útvonal kijelölését is - a kormány kizárólagos jogkörébe tartozik, az önkormányzatoknak ezzel kapcsolatban nincs feladatuk - közölte a Külügyminisztérium.
Balassagyarmat alpolgármestere korábban azt mondta, hogy nemkívánatos személynek tekintik a szlovák miniszterelnököt. Amennyiben Robert Fico mégis Balassagyarmaton áthaladva érkezne csütörtökön Szécsénybe vagy távozna onnan, Balassagyarmat önkormányzata azt durva provokációnak és a Civitas Fortissima, azaz a "Legbátrabb város" iránti tiszteletlenségnek fogja tekinteni.
Bajnai Gordon magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön Szécsényben folytat majd kétoldalú tárgyalásokat. A Külügyminisztérium közleménye leszögezi, hogy a szlovák miniszterelnököt magyarországi tartózkodása során a nemzetközi jog alapján az úgynevezett védett személynek kijáró jogosultságok illetik meg.
Ennek megfelelően a védelemhez szükséges eszközök kiválasztása és biztosítása - beleértve az útvonal kijelölését, a rendőri felvezetést is - a magyar kormány kizárólagos jogkörébe tartozik, az önkormányzatoknak ezzel kapcsolatban nincs feladatuk.
hirado
2009.09.10. 09:50