
A felsőoktatásban tanulók számával nincs, a képzés minőségével viszont van probléma - mondta a Magyar Televízió Az Este című műsorában szerdán a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
Pálinkás József szerint szét kell választani a tömegképzést és az elitképzést, illetve nem szabad megengedni azt, hogy tényleges teljesítmény nélkül adjanak valakinek doktori címet.
Ma ez Magyarországon megtörténik, ezért nekem, mint azt akadémia elnökének az a kötelességem, hogy ez ellen felemeljem a szavam" - fogalmazott.
Pálinkás József szerint - bizonyos szakmákban - a magyar felsőoktatásban tanítók 10 százaléka kapta meg érdemtelenül a doktori címet, és a Magyarországon működő doktori iskolák egy része nem felel meg azoknak a szakmai kritériumoknak, amelyek alapján Európában az egyetemek többsége doktori fokozatot ad. "Adnak doktori fokozatot olyan teljesítményre, amely nem érdemel tudományos fokozatot és számos példa van arra, hogy teljesítmény nélkül jutnak egyetemeken doktori fokozatokhoz. Ezt szigorúbbá kell tenni" - mondta Pálinkás József. Ráadásul az egyetemi oktatók száma rohamosan emelkedik, holott Magyarországon nincs ennyi kiemelkedő tudós - tette hozzá.
Pálinkás József szerint minden oktatási intézmény arra törekszik, hogy minél több szakon mesterképzést indítson, holott erre nincs szükség. Változtatni kell az oktatási rendszeren és a finanszírozáson is, mert ma a felsőoktatási intézmények "diplomagyárakká" alakulnak - fogalmazott.
A műsor vendége volt Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár is, aki szerint nincs "padlón" a magyar felsőoktatás. Elmondta, hogy Magyarországon 1993-ban született meg az első igazán átfogó felsőoktatási törvény, amely szabályozta egyebek mellett a felsőoktatásban tanulók létszámát is. Eszerint a fiatalok 40-42 százalékának kellene felsőfokú oktatási intézménybe járni, és ez mostanra teljesült -
hirado
2009.09.03. 11:13