
Lemondott Csécsei Béla, Budapest VIII. kerületének független polgármestere, lemondását a szerdai képviselőtestületi ülés elfogadta.
Mint Csécsei Béla az MTI-nek elmondta, lemondólevelét kedden juttatta el a törvényi előírásoknak megfelelően az első számú helyettesítő alpolgármesternek, Takács Gábornak, aki szerdán ismertette annak tartalmát a képviselőtestülettel.
Elmondása szerint lemondását megromlott egészségi állapotával indokolta, ugyanis még tavaly októberben lábszártörést szenvedett, s a sérült testrészt csak 18 csavarral és további két vaselemmel lehetett helyrehozni. Gyógyulását a jobb lábra való átterhelés miatt a csípőcsontja is megsínylette, amit szintén műteni kell a későbbiekben. "Ezekkel a lábakkal nem lehet napi 8-12 órát rohangálni" - fogalmazott.
Csécsei Béla szólt arról, hogy a képviselőtestület "bensőséges hangulatban" búcsúztatta, köszönetüket fejezték ki a munkájáért, sőt határozatba foglalták, hogy számítanak a tapasztalataira, tudására. Ennek megfelelően - amint lehet - valószínűleg közreműködik majd az önkormányzat munkájában, tervei szerint az oktatási és településfejlesztési területen.
Ismertetése szerint 8 napon belül átadja a munkát az őt helyettesítő alpolgármesternek, amellyel megszűnik közszolgálati jogviszonya. Ezután polgármester-választást kell kiírni Józsefvárosban, 72 napon belül megtörténnek a jelöltállítások, 4 hónapon belül pedig lezajlik a polgármester-választás, amelyet a kerületi választási bizottság ír ki.
Csécsei Béla ötödik ciklusát töltötte Józsefváros élén, bár nem a rendszerváltás óta folyamatosan; először 1993 februárjában választották polgármesterré a kerületben.
A Népszava információi szerint az SZDSZ pénteken felszólította a lemondásra, hétfő délig adva haladékot a polgármesternek a döntésre. A hírek szerint az SZDSZ-ből Csécsei tudomására hozták: ha nem mond le a polgármesteri posztról, akkor a kerületi képviselő-testület - az SZDSZ és a Fidesz szavazataival - feloszlatja magát a szerdai ülésen.
Csécsei Béla július közepén, Retkes Attila elnökké választása után kilépett az SZDSZ-ből. Távozását indokolva az MTI-nek úgy fogalmazott: "ami van, azt nem lehet szeretni, ezzel sok mindent lehet csinálni csak szeretni nem". Akkor még úgy nyilatkozott, hogy független polgármesterként továbbra is a kerület élén marad.
Összeállítás az elmúlt két évben történt városi polgármesteri illetve megyei vezetői lemondásokról vagy felmentésekről:
2007. május 2. - Lemondott Bátonyterenye szocialista polgármestere Vanya Gábor.
2007. július 31. - A képviselőtestület felmentette a munkavégzés alól Szent-Iványi Gézát, Fót polgármesterét. A város első embere alig két napot töltött posztján, korábban ugyanis már felfüggesztették sorozatos törvénysértésre hivatkozva.
2008. február 22. - Megszűnt Schmidt Jenő (Fidesz) tabi polgármesteri jogviszonya, mivel egy rágalmazási perben másodfokon elítélték.
2008. április 3. - Lemondott tisztségéről Fülöp István, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzati Közgyűlés elnöke, a Fidesz országgyűlési képviselője, aki lemondásakor nem nevezte meg döntése okát.
2009. február 10. - Őrizetbe vették Hunvald Györgyöt, a VII. kerület szocialista polgármesterét, akit az erzsébetvárosi ingatlanügyekkel kapcsolatban csalással vádolnak. A hivatalát nem gyakorló polgármestert Gergely József (MSZP), a VII. kerület gazdasági ügyekkel megbízott alpolgármestere helyettesíti.
2009. június 17. - Lemondott tisztségéről Dombóvár szocialista polgármestere, Szabó Lóránd. Lépését nem kívánta kommentálni, mindössze annyit mondott: "Hét év után úgy gondoltam, hogy ennyi elég volt."
hirado
2009.09.02. 22:21