
Magyarország egyes részein konzerválódik a reménytelenség. A kistelepülések egyre távolabb kerülnek a nagyvárosoktól, nem csak földrajzilag, hanem az esélyek és a remények terén. A kormány elsődleges célja ezért a hátrányos helyzetű kistérségek, települések leszakadásának megállítása. A hátrányok halmozottan jelentkeznek a cigányság körében. Őket származásuk miatt gyakran éri hátrány, és egyre nagyobb reménytelenségben, szegénységben, és veszélyben élnek, amelyet a gazdasági válság tovább élez - mondta el Bajnai Gordon miniszterelnök a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Vilmány általános iskolájának tanévnyitóján hétfőn.
Bár az elmúlt időszak romák elleni támadásaival gyanúsított férfiakat elfogták, a társadalmi feszültségek ezzel nem oldódtak meg - hangsúlyozta a miniszterelnök. A problémákra azonban közösen kell a megoldást megkeresni. "Nem lehetnek másodrangú gyerekek és állampolgárok, és ebben mindenkinek egyforma felelőssége van. Ez a kormány nem mond le senkiről", fogalmazott Bajnai Gordon. A kormány célja, hogy az országban 2011-ig megvalósuló 360 iskola fejlesztése együtt járjon azzal, hogy egyenlő lehetőségeket teremtsen minden kisdiáknak, mert a tudás teremt esélyt számukra.
A kormány ezért kiemelten kezeli a leghátrányosabb helyzetű régiókban, településeken az oktatás, a szociális ellátórendszer, valamint az egészségügy területén előforduló fejlesztéseket, hogy "ne legyen két Magyarország". Abaúj is kap esélyt, a következő két évben több mint kétmilliárd forint felhasználásával 35 beruházás valósulhat meg a térségben.
"Magyarország jövője a romák sikeres integrációján is múlik"
Annak, hogy Magyarország hogyan fejlődik a következő húsz évben, döntő szerepe lesz abban, hogy az ország képes lesz-e integrálni a roma kisebbséget - jelentette ki Bajnai Gordon a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Encsen, a Zrínyi Ilona Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanévnyitó ünnepségén hétfőn.
A miniszterelnök úgy fogalmazott: lehet beszélni szegregációról, kirekesztésről, kizárásról, lehet ingerülten kezelni ezt a kérdést, de Magyarország már megtanulta már az elmúlt 150 évben, hogy mindenfajta gyűlölködésből és kirekesztésből rossz származik. Ezzel az országnak csak vesztenivalója van - emelte ki.
Ahhoz, hogy nyerjen a társadalom, kölcsönös a felelősség, "érintve az egyenlet mindkét oldalát" - hangsúlyozta.
hirado
2009.08.31. 22:57