
Az Országgyűlés elnöke nemzetközi fórumokon kívánja felhívni a figyelmet arra, hogy múlt pénteken nem engedték be Szlovákiába Sólyom László köztársasági elnököt. Közben hétfő délután Balázs Péter külügyminiszter hivaltalába kérette Szlovákia budapesti nagykövetét - közölte Kohári Lajos, a tárca helyettes szóvivője.
A Külügyminisztérium dolga, hogy megtegye azokat a válaszlépéseket, amelyeket a diplomácia lehetővé tesz. Ugyanakkor "házelnökként azt tudom tenni, hogy nemzetközi fórumokon erre a lépésre felhívom a figyelmet" - mondta hétfőn újságíróknak Szili Katalin, aki szerint precedens nélküli, ami történt. Hozzátette: "nincs olyan lépés, nincs olyan intézkedés, ami egyébként mentheti azt, hogy a partnerek ezt úgymond belpolitikai célú intézkedéssé tették".
Szili Katalin azt mondta, az esetre vonatkozóan nincs európai előírás; van "egyfajta európai intelligencia, és szokásjog, amit (...) mindenkinek követnie kell". Hangsúlyozta, azt szeretné, ha a szlovák-magyar viszony enyhülne, s nem válna még feszültebbé. A házelnök megjegyezte, hogy a szlovák államnyelvtörvény módosítása ügyében július közepe óta előkészületben van egy négypárti delegáció brüsszeli, hágai és párizsi látogatása.
Balázs Péter külügyminiszter hétfőn, a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában arra a kérdésre, hogy Magyarország mit tesz ebben a helyzetben, kifejtette: "amellett, hogy tisztázzuk Szlovákiával kétoldalú kapcsolatokban, én már tájékoztattam az Európai Unió miniszteri tanácsát, annak is az elnökét", és Magyarország azt szeretné, ha az Európai Unió tagállamai tudnák, mi történt. És - mint mondta - "szabad a pálya Európai Parlamentben", ahol fel lehet vetni a kérdést.
Sólyom László pénteken vett volna részt a révkomáromi Szent István-szobor avatásán, de a szlovák hatóságok megtagadták a magyar államfőtől a belépést. Robert Fico szlovák miniszterelnök pénteken délután, rendkívüli sajtóértekezleten jelentette be a pozsonyi döntést, miután tanácskozott Robert Kalinák belügyminiszterrel és Ján Packa országos rendőrkapitánnyal. Az erről szóló diplomáciai jegyzéket átadták Magyarország pozsonyi nagykövetségének. A köztársasági elnök a lépést példátlannak, a két szövetséges állam viszonyában megmagyarázhatatlannak és kimenthetetlennek nevezte.
A magyar államfő tervezett révkomáromi látogatásával kapcsolatban a szlovák kormány a szlovák államnyelvtörvény módosításával szemben történt magyar fellépést sérelmezte, s kifogásolta, hogy az út időpontját "érzéketlenül" választották meg. Augusztus 21-én volt 41 éve, hogy a Varsói Szerződés öt tagállamának csapatai - köztük a magyar katonák is - bevonultak Csehszlovákiába, hogy véget vessenek a prágai tavaszként ismert reformfolyamatnak.
hirado
2009.08.25. 09:54