HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > A nagy kegyelemgyűjtemény

t: 1129

A nagy kegyelemgyűjtemény

Évente több tízezer kegyelmi kérelem érkezik az Igazságügyi Minisztériumba, ahol egy külön főosztály foglalkozik azok elbírálásával. Legtöbben börtön- vagy fegyházbüntetésük felfüggesztését kérik, de van olyan is, aki a büntetett előélet következményeitől szeretne megszabadulni. Indokolt esetben az igazságügyminiszter tehet kegyelmi javaslatot a köztársasági elnöknek, aki dönt az ügyben.

Kegyelem a családos kiskatonáknak

1991 áprilisában 20 törökbálinti kiskatona kimerültségre hivatkozva nem volt hajlandó őrségbe menni, ezért a katonai bíróság az elsőrendű vádlottat három év négy hónap, tizenkilenc társát nyolc és húsz hónap közötti börtön-, illetve fogházbüntetésre ítélete.

Az igazságügyi tárca elutasító javaslattal terjesztette fel az államfőnek a katonák kegyelmi kérvényét. Göncz Árpád előzetesen úgy nyilatkozott, ha elé kerülnek a kegyelmi kérvények, elfogadja azokat. Végül kompromisszum született: három családos sorkatona 1992-ben kegyelmet kapott, a többiek esetében az államfő "nem talált elegendő indokot" arra, hogy eltérjen a minisztériumi javaslattól.

Felfüggesztett büntetés eutanáziáért

1993 februárjában Szántó Rudolf honvédzászlóst kémkedés miatt a Legfelsőbb Bíróság jogerősen 10 év fegyházzal büntette. Szántó 12 éven át folytatott hírszerző tevékenységet Jugoszlávia számára. Szántó a kiszabott büntetésből három évet töltött börtönben, majd kegyelemmel szabadult.

1995 októberében a Legfelsőbb Bíróság két évi, börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre ítélte Binder Györgyit, aki gyógyíthatatlan betegségben szenvedő kislányát - hogy megmentse a további szenvedéstől - úgy juttatta a halálba, hogy a fürdőkádjába dobta a bekapcsolt hajszárítót. Göncz Árpád köztársasági elnök kegyelemből négy évi próbaidőre felfüggesztette a büntetés végrehajtását.

A 31 emberéletet követelő szajoli vasúti katasztrófa ügyében az elsőrendű vádlottat, Szűcs Ferenc váltókezelőt gondatlan veszélyeztetés miatt öt és fél év fogház büntetésre ítélték. Szűcs a börtönben példásan viselkedett, és három évvel végzetes tévedése után kegyelemmel szabadult.

Farkas Flórián is megúszta

1998 márciusában Göncz Árpád államfő kegyelemből megszüntette a Farkas Flórián - az Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke - ellen indított büntetőeljárást, melyet sikkasztás bűntette és más bűncselekmények miatt indítottak ellene.

1998 áprilisában Kunos Pétert, az Agrobank egykori vezérigazgatóját, 11 rendbeli vesztegetés miatt két év szabadságvesztésre ítélték. Göncz Árpád köztársasági elnök helyt adott a kegyelmi kérelemnek, ám egy nappal később Dávid Ibolya igazságügyminiszter nem ellenjegyezte az államfő kegyelmi határozatát. Döntését azzal indokolta, hogy a kérvényben szereplő egészségi állapotra való hivatkozást, az igazságügyi orvos-szakértői vélemény nem támasztotta alá.

[LHP.HU]

2005.01.20. 17:26

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek