
Nagybajcsnál vasárnap hajnalban tetőzött a Nagy-Duna 709 centiméteres vízállással, majd megkezdődött a lassú apadás - közölte az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság központi védelemvezető-helyettese az MTI-vel.
A mostani tetőző vízállás csaknem fél méterrel alacsonyabb a 2006-os árvíz legmagasabb, 758 centiméteres szintjénél. A harmadfokú készültséget azonban még fenntartják Nagybajcsnál - mondta Szilbekné Molnár Katalin. Tájékoztatása szerint Komáromnál a kora reggeli órákban tetőzik a folyó, Esztergomnál pedig a déli órákra várható a tetőzés.
A Lajta magyarországi szakaszán stabil a vízhozam az osztrák szakaszon történt beavatkozások nyomán, 267 centiméteres a vízállás, amely jóval meghaladja a harmadfokú árvízvédelmi készültség 220 centiméteres szintjét. Mosonmagyaróvár belvárosában és a kertvárosi részen homokzsákokból építettek ideiglenes védműveket azokon a szakaszokon, ahol nincs árvízvédelmi töltés. Az országhatár közelében pedig bordás megtámasztásra lehet szükség a mentett oldalon, mivel a másodrendű töltés átázásának jelei mutatkoznak - tájékoztatott Németh József ügyeletes.
Győrnél a folyók vasárnap hajnalban tetőztek a vártnál alacsonyabb vízszinttel. " Úsznak" a hullámtérben lévő csónakházak, és a strandot is elöntötte a víz.
A központi védelemvezető-helyettes elmondta, hogy lassú apadás várható vasárnap a folyók észak-dunántúli szakaszán. A mentett oldalakon fakadóvizek képződésére számítanak a következő napokban a szakemberek, ezért fokozott figyelőszolgálatot látnak el.
Szilbeknél Molnár Katalin közölte, hogy növekszik a belvízzel elöntött terület a térségben. Szombat óta a felső-szigetközi szivattyútelep is működik a korábban üzembe helyezett három hansági és egy alsó-szigetközi telep mellett.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el Tolnában is
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el Tolna megyében Báta-Bölcske között a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. Vasárnap reggel 6 órától Báta-Siótorok-Szekszárd árvízvédelmi szakasz dunai árvízvédelmi töltésén, illetve a Siótorok-Paks árvízvédelmi szakaszon, valamint a Paks-Bölcske árvízvédelmi szakaszon, összesen 84 km hosszban rendelték el az első fokú készültséget.
Az igazgatóság központjában az árvízi helyzetnek megfelelően ügyeletet tartanak. A védelmi szakaszokon fokozott figyelő-jelentő szolgálatot végeznek a gátőrök. Ellenőrzik a műtárgyakat, valamint folyamatosan elemzik a vízjárási helyzetet. A Sió árvízkapu zárásával a Sióról kirekesztették a dunai árhullámot. A jelenlegi árhullám az előrejelzések szerint nem éri el a másodfokú árvízvédelmi készültséget, és viszonylag rövid idejű lesz. Veszélyt nem jelent a védművekre - tájékoztatta a Független Hírügynökséget Csonki István, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatója.
hirado
2009.06.28. 12:04