HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Drágulnak a gyógyszerek, hátrál az állam

t: 1145

Drágulnak a gyógyszerek, hátrál az állam

A költségvetés már nem tudja vállalni azt a terhet, hogy továbbra is kiegészítse a támogatott orvosságok árát 15 százalékkal. Az eredeti árak visszaállítása túl nagy kiadást okozna a lakosságnak, ezért született az a javaslat, hogy "csak" 7,5 százalékkal csökkenne a támogatáskiegészítés – nyilatkozta a Népszabadságnak dr. Schvarcz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke.

A szokás hatalma

Arról már a szerdán megjelent Magyar Hírlap is beszámolt, hogy legalább 35 milliárd forintot kellene idén spórolni a gyógyszerkiadásokból ahhoz, hogy ne "szálljon el" ismét a gyógyszerkassza. Noha az éves keret túllépése – vagyis az, hogy az államnak többet kell költenie az orvosságok támogatására, mint amennyit a költségvetés előirányzott – menetrendszerűen következik minden évben, nem mindegy, mikor és mennyivel „ borul" az éppen aktuális tervezet.

A sorozatos botlásban persze komoly szerepet játszik az is, hogy egyre több korszerű (és drágább) gyógyszer kerül forgalomba. Az elmúlt időszakban Magyarországon évről évre 18-20 százalékkal növekedtek a gyógyszerkiadások, ám 2004-ben ez a trend megtört: mindössze 14 százalékkal nőtt a gyógyszerpiac. Más uniós tagállamokban ez az arány egyébként nyolc százalék körül van.

Ki fizeti?

Ha az idei évre előirányzott 284 milliárd forintot hárommilliárddal túllépik a kiadások, ennek 10 százalékát a gyártók, 90 százalékát az állam fizeti, a következő hárommilliárdnál már 20 százalék terheli a gyártókat, s ez a szám előbb-utóbb eléri a 100 százalékot – áll a tavaly júniusban megkötött megállapodásban, mely azt követően jött létre, hogy a kassza túllépését 15 százalékos árbefagyasztással próbálta csökkenteni a kormány, ám az Alkotmánybíróság ezt alaptörvény-ellenesnek minősítette.

Ennek ellenére az orvosságok ára nem emelkedett , mivel a gyártók és az állam átvállalták a lakossági térítési díj 15 százalékát. A gyártók 12, az állam 9 milliárd forintot fizetett ezért. A most napvilágot látott értesülések szerint a kormány saját részéből készül visszahárítani 7,5 százalékot a lakosságra, lapinformációk szerint mint négy és fél ezer patikaszer térítési díja változik február elsejétől átlagosan hét és fél százalékkal.

Más megoldás

A Magyar Hírlap által megkérdezett szakértők szerint a gyógyszerkassza kiadásainak csökkentésének másik eszköze lehet a helyettesítő gyógyszerek fokozottabb vagy esetleg kötelező alkalmazása. A medicinák többségének ugyanis van ugyanolyan hatóanyagú, ám olcsóbb párja. Vannak olyan uniós országok, amelyekben az orvos csak hatóanyagot írhat fel, a patikusnak pedig kötelező az ezzel készült legolcsóbb terméket kiadni. (Finnországban 40 millió eurós megtakarítást eredményezett az a 2003. áprilisi rendelkezés, amely szerint a gyógyszertárak a helyettesítő gyógyszerek esetében kötelesek a legolcsóbb alternatívákat kiszolgálni a vényekre.)

Csökkenhetnek az Egészségbiztosítási Alap kiadásai is, hiszen a múlt év végén 200 új generikumot fogadott be az OEP a támogatott körbe. Ezek átlagosan 40-50 százalékkal olcsóbbak más, hasonló hatóanyagú gyógyszereknél. (Ezek a gyógyszerek azoknak az innovatív szereknek a "másolatai", amelyeknek húszéves szabadalmuk már lejárt.)

[LHP.HU]

2005.01.20. 11:49

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek