HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Természeti csoda a láthatáron! Hétvégén kérészek millió lephetik el a Tiszát

t: 747

Természeti csoda a láthatáron! Hétvégén kérészek millió lephetik el a Tiszát

Ha marad a száraz, meleg idő, akkor már hétvégén illetve a jövő hét elején megindulhat a tiszavirág nevű rovar rajzása – nyilatkozta a hirado.hu-nak Mezőné Vakhal Margit kertészmérnök, a tiszakürti arborétum munkatársa.

A virágzás a kora esti órákban a leglátványosabb, amikor a lenyugvó nap fényében köröznek párt keresve a rovarok. A ritka, évenként egyszeri jelenség alig 1-2 hétig tart, a kérészek víz alatti lárváiból kikelő rovarok a víz felett járják látványos násztáncukat, hogy utána pár órán belül elpusztuljanak.

A tiszavirág természetvédelmi értéke darabonként kétezer forint, és élő, vagy az elhullott példányok gyűjtése is tilos. A védett állatok csak a Tiszán, illetve annak néhány mellékfolyóján élnek.

Mezőné Vakhal Margit szerkesztőségünknek elmondta, hogy a rajzás maximum két hétig tart, de a leglátványosabb rész néhány nap, utána csak szállingóznak a rovarok. Hozzátette: Tiszakürtön már láttak körözni néhány rovart. Hogy mikor kezdődik meg a tiszavirág tömeges rajzása, pontosan nem tudni, ugyanis az függ az időjárástól is, ha nagyon lehűl a levegő, akkor visszahúzódnak a rovarok.

Az előrejelzések szerint azonban hétvégén és jövő héten felejthetetlen élményben lehet része annak, aki ellátogat a Tiszához. Mezőné Vakhal Margit szerint látványos rajzásra többek között Tiszakürtön, Szolnok környékén, Tiszakécskén, illetve Tiszafüred környékén lehet számítani.

A rendőrség fokozott jelenlétet ígér

Fokozott rendőri jelenlétet ígér a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság a tiszavirág nevű rovar rajzásakor. Ha valakinél védett állatot találnak, szabálysértési vagy büntető feljelentést tesznek.

Ha a rendőrök védett kérészt találnak valakinél, akkor a cselekménytől függően szabálysértési vagy büntető feljelentést tesznek, illetve nyomozást rendelnek el. Amennyiben a befogott, begyűjtött példányok összértéke a 20 ezer forintot meghaladja, akkor lopás miatt indul eljárás. Ha valaki a rovarok telepét ássa fel, és több 10 ezer példányt elpusztít, vagy jelentős mennyiségű egyedet fog be, természetkárosítást követ el.

Ha látni szeretnék a természeti csodát, akkor regisztrálhatnak a tiszaviragzas.hu weboldalon, ahol az esemény várható időpontjáról tájékoztatást adnak.

A tiszavirág (Palingenia longicauda) a legnagyobb európai kérész; 2,5-3,8 cm-es, a fehér farksertéivel 12 cm hosszú is lehet. Két pár szárnya egyenlő alkotású, hártyás, gyengén recézett, világos-barna színű.

A nőstényeknek a hímekhez képest nagyobb szárnyuk és testük van, farksertéi rövidebbek, így gyorsabb repülésre képesek. Egy nőstény általában 7-8000 db petét rak a víz felszínére, melyek a fenékre süllyedve kezdik meg lárvaéletüket. A lárvák az agyagos aljzatba fúrják magukat és az iszap szerves korhadékával táplálkoznak. Az egyedfejlődésük 3 évig tart, s közben kb. 20-szor vedlenek. A lárvák növekedése a hőmérséklettől nagymértékben függ. Befejeződése váltja ki a rajzást, mely meleg, szélcsendes időben a legzavartalanabb.

A hímek az utolsó lárvastádiumot követően nehezebben repülő ún. szubimágókká válnak, amelyek a partra repülnek és egy újabb vedlés után kezdik meg néhány órás vagy félnapos imágó életüket. A nőstények valamivel később jelennek meg, mint a hímek és levetve lárvabőrüket, egyből imágóvá alakulnak. Ezt követően csak párjuk keresésével törődnek, nem is táplálkoznak.

hirado

2009.06.11. 11:00

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek