
Befejeződött a tanév a közoktatásban, bár a gimnáziumi és középiskolai érettségik még tartanak. A gyermekek ebben a tanévben száznyolcvanegy napot töltöttek az iskolában. Ez rettenetesen hosszú, botrányoktól sem mentes idő. Vendégünk Magyar Bálint, oktatási miniszter…
Havas Henrik: A TV2 rengeteg műsora foglalkozik az egészséges táplálkozás fontosságával. Nem is azt kérdezem, hogy a kakaós csigát és a túró rudit kitiltják-e a büfékből, hanem csak megemlítem: a gyerekek szeretik a büfét. A büfés pedig azt szereti, ha megéri neki az üzlet. Nem fél-e attól, hogy szeptembertől problémák lesznek, például nem nyitnak ki iskolai büfék?
Magyar Bálint: Nagyon sok iskolában már olyan büfé működik, amely egészséges termékeket árusít. Ezek a büfék nagyjából ugyanazokat az értékhatárokat tartják, mint amiket saját rendeletben tervez megalkotni az Egészségügyi Minisztérium. Tény, hogy mindez ütközhet bizonyos gazdasági érdekekkel, hiszen van jó néhány termék - éppen a be nem engedendő élelmiszerek körében -, amelyek tovább eltartanak, ezáltal könnyebb tárolni őket.
Havas Henrik: Van nyomás a minisztériumon, lobbyznak keményen?
Magyar Bálint: Nem nagyobb, mint az érettségi idején volt.
Havas Henrik: Beszéljünk az érettségiről! Utólag, két mondatban, hogyan minősíti azt, ami történt, és mit tervez annak érdekében, hogy ez soha többé ne ismétlődhessen meg?
Magyar Bálint: A tartalmi változásokat illetően nagyon elégedett vagyok. Tényleg a közoktatási reformhoz illeszkedik, hogy a gyerekeket ezek a tételek nem két lábon járó lexikonnak tekintik, hanem arra kíváncsiak, hogy tudnak gondolkodni.
Havas Henrik: Ezek valóban tartalmi kérdések, de például a Pedagógus Szakszervezet közleményében azt olvastam, hogy anarchikus volt a kétszintű érettségi.
Magyar Bálint: Nem nagyon szeretek ilyesmikkel foglalkozni, mert PR-akcióknak tartom őket. Ha komoly panasz van, azt megértem. A PDSZ-t egy kicsit "Csipkerózsika-szakszervezetnek” tekintem. Ha a Fidesz van kormányon, akkor négy évig alszanak, ha pedig bukik a Fidesz-kormány, akkor megcsókolják és felébrednek.
Havas Henrik: Minden tizedik diák kifogással élt az emelt szintű érettségizők közül, a pontozásra vonatkozóan. A másik fele pedig, amivel néhány cikk is foglalkozott: állítólag feltűnően könnyűek voltak a matematika-tételek. Ebből sokan azt a következtetést vonták le, hogy ön kiadta direktívában: könnyűnek kell lenniük, így nem lesz hisztéria.
Magyar Bálint: Ami a fellebbezéseket illeti - ez a szám nagyjából megfelel az egyetemi felvételik fellebbezési arányának. A tíz százalék teljesen természetes, a diákoknak pedig joguk van hozzá. Ami pedig a tételek nehézségét illeti - arra vigyáztunk csak, hogy a megismételt matematika érettségi sem nehezebb, mint az első, később megsemmisített matematika érettségi.
tv2
2005.06.17. 22:08