HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Az orvosban bízunk vagy a csilli-villi rendelőben?

t: 1082

Az orvosban bízunk vagy a csilli-villi rendelőben?

Nem annyira fáj a válság a magánorvosoknak, mint esetleg az ingatlanszektornak. Úgy tűnik, az emberek az egészségükön nem spórolnak, hiszen rettegnek a táppénztől, és attól, hogy egy hosszú betegség miatt elveszítik állásukat. A hirado.hu-nak nyilatkozó dr. Babai László, aki több magánorvosi rendelőintézetet működtet (Oxygen Medical, Budai Allergiaközpont) azt mondta, a tapasztalati szerint a munkaképes korosztály szívesen gyógyíttatja magát a magánpraxisban dolgozó orvosoknál, és a számok azt mutatják, egyre többen gondolják úgy, hogy a rendszeres szűrővizsgálatokkal megelőzhetők a betegségek.

Megkérdeztük a hirado.hu olvasóit is, hogy járnak-e magánorvoshoz. A válaszadók többsége vagyis 72 százaléka azt mondta, hogy már többször járt magánrendelőben, nyolc százaléka csak a magánpraxisban dolgozó orvosokkal gyógyíttatja magát, és a válaszadók 20 százaléka még soha nem jár magánorvosnál.

Az Oxygen Medical éppen egy hónapja nyitotta meg kapuit – tette hozzá a dr. Babai László, és az általa megkérdezett betegek többsége azért választja az állami egészségügyi intézmények helyett a magánrendelőket, mert nincs hosszú várólista, az időpont egyeztetéssel hamar sorra kerül a rendelőkben, és egy más környezet fogadja, mint egy állami intézményben. Dr. Babai László elárulta, hogy az orvosok is másképp kezelik a betegeket, de az asszisztensek is. Azt azért hozzátette: emlékszik olyan esetre, hogy egy kórházi ápolónőt erősen “át kellett nevelni” és muszáj volt finomítani a betegekkel való kommunikációját. Ez egy más szemlétet követel orvostól és ápolótól egyaránt, hiszen a magánpraxisban a beteg az ügyfél, és nem egyeske, és ketteske van.

Rivailzálás?

Arra a kérdésre, hogy van-e rivalizálás az állami egészségügyben gyógyítók és a magánpraxisban rendelő orvosok között, dr. Babai László nem kertelt. “Emberekből vagyunk, a rivalizálás és irigység nem kizárható tényező”, de azt azért úgy véli: aki jó orvos és tényleg a szakmáját szereti és a beteggyógyításra tette fel az életét, az a beteg érdekét nézi, amely azt követeli meg, hogy “inkább egy jó orvoshoz küldjük el a pácienst, mintegy csilli-villi rendelőbe.”

A válságlázzal kapcsolatban dr. Babai László tapasztalatai leginkább azok, hogy a megszorítást a vállalatok magukon kezdték, és kevesebb szűrővizsgálatot fizetnek ki a dolgozóiknak.

A magyar betegek, ha magánorvoshoz fordulnak akkor a leggyakrabban a fogorvosokat, a bőrgyógyászokat, a nőgyógyászatokat, és plasztikai sebészeket keresik fel. Az Oxygen Medicalban egyébként még egy vizsgálat nagyon népszerű a páciensek körében, ez pedig a sportkardiológiai szűrés. Az utóbbi években több magyar élsportoló halt meg hirtelen szívhalálban, ez a vizsgálat csökkenti a kockázatát a hirtelen szívinfarktusnak – mondta Babai doktor, aki hozzátette, ezt a vizsgálatot az Oxygen Medicalon kívül egyedül a Sportkórházban végzik. Ahhoz egy picit más szemlélet kell, hogy ha bejön egy teljesen egészséges ember a rendelőbe és kardiológiai vizsgálatnak veti alá magát, akkor nem úgy kell rá nézni, hogy na ez minek jött be ide? – tette hozzá Babai László.

Mennyibe kerül?

Arra a kérdésre, hogy mennyibe kerül manapság magánorvoshoz járni dr. Babai azt mondta: a vizitdíj az általában 10 forint körül van, és úgy tapasztalta, hogy a páciensek 30-40 ezer forintot hajlandók áldozni a különböző kisebb orvosi beavatkozásokra, de a határ a szakember szerint a csillagos ég, pláne ha a plasztikai sebészetről van szó.

hirado

2009.05.26. 10:36

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek