> A Fidesz tanult a hibáiból, ezért lehet nagy párt - Interjú az első női alelnökkel

Pelczné Gáll Ildikó: Jó estét kívánok.
E. M.: Nos, hacsak nem számít meglepetésnek az, hogy minden úgy történt, ahogy azt sejthettük előtte már legalább egy héttel. Azt szokták mondani, hogyha száz százalékos az egyetértés – például Orbán Viktor elnökké választásakor, azt hiszem, 1318 szavazatot kapott az 1319-ből…
Pelczné Gáll Ildikó: Egy tartózkodás volt, igen.
E. M.: A tartózkodó ő maga volt, ezt el is ismerte. Tehát gyakorlatilag száz százalékos volt az egyetértés. Azt szokták mondani, hogy az már nem is demokrácia. Milyen pártba lépett be? Mennyire demokratikus párt ez a Fidesz, hogy ekkora nagy ez az egyetértés?
Pelczné Gáll Ildikó: Hát nézze, ha nem lenne demokratikus párt, akkor valószínűleg nem léptem volna be ebbe a pártba. Megítélésem szerint a Fidesz nagyon demokratikus párt. Én több éven keresztül – mint sokan mások – nagyon-nagyon nagy figyelemmel kísértem a közéletet, és ez egy megfontolt folyamatnak a végeredménye volt, hogy 2003-ban a Szövetség tagjai közé beléptem, és ami meggyőzött engem, az éppen a Fidesznek a nyitása volt, hogy rájött arra és meg is hirdette – és meg is valósította, ma már azt tudom mondani –, hogy a közélet nem fölöttünk van, hanem mellettünk, közöttünk van. Én azt hiszem, hogy ez egy emberibb arc. Ez egy kicsit hétköznapibbá, emberibbé teszi a politikát, hiszen a politikának alapvetően az emberekről kell szólni, az emberek problémáiról, arra kell megoldást találnia. Engem ez meggyőzött. El tudom Önnek mondani a személyes tapasztalatomat is. Mióta én a Fidesz közelébe kerültem, bátran és nyíltan elmondhattam a véleményemet bármilyen dologról, bármilyen ügyről, problémáról, és megértő fülekre találtam. Meghallgatták a véleményemet, és – úgy, ahogy kell – közösen hoztuk meg a választ is az adott kérdésekre. Szerintem ez a demokrácia alapja.
E. M.: Mindenesetre nagyon jól és tehetségesen mondhatta el a véleményét, hogyha 2003-ban lépett be, és most a Fidesz egyik alelnöke, akkor, amikor egyébként egy kisebb vezető csoport kapta kezébe végül is legalábbis a kulcspozíciókat. Nem akarok sértő lenni, de hát itt sokan mondták azt, hogy itt biztos hogy valami bunda kell legyen a dologban. Azt mondták, hogy ki ez a Pelczné Gáll Ildikó? Mit tudhat Pelczné Gáll Ildikó, hogy kerülhetett ilyen hirtelen ilyen pozícióba?
Pelczné Gáll Ildikó: Mind a két kérdésrészére válaszolni fogok, engedje meg, hogy először az elsővel kezdjem. Én úgy gondolom, hogy ez a folyamat nem most kezdődött. Nézze az 1990-es években is megtörténhetett volna, de én akkor a gyermekneveléssel voltam elfoglalva, és friss diplomásként éppen akkor kezdtem dolgozni. Úgy éreztem, hogy én nem tudok teljes odaadással és teljes időmmel ezzel foglalkozni és közéleti tevékenységben úgy részt venni, hogy egy pártnak – hiszen akkor még párt volt – a tagja közé léphettem volna. A kapcsolatom megvolt természetesen, ez kifejezetten szakmai kapcsolat volt abban az időben, ami az évek során ért és ért, de nem voltam a pártnak a tagja, és 2002-ben egy civil egyesület indított, és az ő ajánlásával polgármesterjelölt lettem Miskolcon, akit abban az időben a Fidesz és az MDF egyformán támogatott. Végigcsináltam egy kampányt, ami nem egy kis dolog, úgy is mondhatnám, hogy megedződtem, és azóta a frakcióban frakciótagként keményen dolgozom, és képviselem ott az emberek érdekeit, és ezen keresztül szeretnék javítani az ott élőknek a helyzetén, úgy, ahogy tudok. Egyébként megítélésem szerint ez az a párt, amiben a szakmai múltam révén a szakmai tevékenységemet leginkább az embereknek a hasznára tudom fordítani.
E. M.: De persze nehéz Öntől kérdezni, hogy mitől jobb Ön, mint a többiek? De hát azért nagyon sokan voltak, nemcsak önkormányzati választásokon aktívak, hanem a választókerületekben is, az országgyűlési választásokon. Nyilván gondolják sokan azt is, hogy az is számít, hogy egy hölgy mennyire csinos, de hát mégis mit gondol, hogy a nőtagozati ajánlás…
Pelczné Gáll Ildikó: Női tagozati ajánlás…
E. M.: Női tagozati… Bocsánatot kérek. Ennyire nem vagyok jártas a…
Pelczné Gáll Ildikó: Elnézést kérek, hogy kijavítottam, de ez fontos. Nagyon fontos. A nőtagozat az a nőkről szól. A női tagozat a női szerepekről, a női felfogásról, a női megnyilvánulásról, a női feladatokról szól. Tehát a női tevékenységekről szól. Ez több, mint a nő, ez más, mint a nő. Ebben a nő megjelenik mint családanya, megjelenik mint fiatal, éppen pályakezdő, megjelenik mint idősebb, és van benne egy szakma és van benne egy családi vonatkozás. A nő az pedig maga a személy. Bocsásson meg a helyreigazításért.
E. M.: Nem, teljesen helyes, én nem voltam még soha egyetlen női tagozatnak sem a tagja, valószínűleg ebből adódhatott a tévedésem. De mégis mit gondol, hogy a női tagozatnak köszönheti ezt az előrelépést, az ő ajánlásaiknak vagy pedig… Tudjuk, hogy egyetemen tanít, a Miskolci Egyetemen, ráadásul vállalkozásokkal, kis- és középvállalkozásokkal foglalkozik, ami az ország jelenlegi gazdasági helyzetében, azt hiszem, hogy nagyon kiemelt terület. Melyiket érzi súlyosabbnak? Melyik az, amelyik oda repítette az alelnöki székbe?
Pelczné Gáll Ildikó: Erre a pontos választ valószínűleg azok a küldöttek tudnák megadni, akik megválasztottak, és ezúton is köszönöm nekik a bizalmukat. Én azon leszek, hogy megfelelően tudjak tevékenykedni, és helyesen mérjem fel azokat a problémákat és azokat a megoldandó feladatokat, amelyekre mindannyiunknak közös választ kell tudni adni. Megítélésem szerint a női mivoltom és az eddigi szakmai munkám is ugyanolyan súllyal szerepel a megválasztásomban. Nézze, én eddig a civil életben tevékenykedtem, ott dolgoztam és dolgozom jelenleg is. Van egy főfoglalkozásom, egy gazdálkodástani intézetet vezetek, ezen belül az üzleti vállalkozási tanszéket, és elmondhatom, hogy hétköznapi, életközeli, emberközeli problémákkal foglalkozom. Ilyenek a vállalkozások, a vállalkozások problémái. A mai magyar gazdaságnak egyébként legnagyobb problémája az, hogy a kis- és középvállalkozásokat nem kezeli kellő súllyal. Akár párhuzamot is vonhatnék a családokkal. Valahogy így alakult. Hiszen családanyaként a családokat is meg tudom szólítani, hiszen megkeresnek emberek a problémáikkal, családanyák, egyedül nevelik gyermekeiket, létminimumon élnek, sorolhatnám az élethelyzeteket, hogy megannyi milyen probléma van. Onnan, ahonnan én jövök, ott nagyon-nagyon mindennapi létbizonytalansági problémák vannak. A másik oldala a vállalkozás, amelyik ugyanilyen gondokkal küzd. Ezek a vállalkozások a túlélésre játszanak. Olyan terheik vannak, annyira alultőkésítettek, és igaziból a jelenlegi kormánynak nem szívügye, hogy egy versenyhelyzetben ezeket a vállalkozásokat versenyképessé tegye. Én úgy látom, hogy a mai magyar gazdaságnak van egy óriási tartaléka, és ez a tartalék a kis- és középvállalkozási kör. A multinacionális cégek, globális vállalatok legalább olyan fontosak, de nem figyeltek eléggé eddig a kis- és középvállalkozásokra.
E. M.: És milyen konkrét elképzelésekkel indul neki ennek a harcnak? Most csak egy gazdasági kérdés. Az utóbbi időben talán az egyik kulcskérdés kormánypártok és ellenzék között, hogy kell-e adót csökkenteni vagy pedig szorítani kell az adóprést, és a Fidesz elképzelései egyértelműen az adócsökkentésről szólnak, de nem csak kormánypártok, azt hiszem, valamelyik nap Boross Péter mondta az egyik televízióban, hogy ez egy populista felfogás, mert ha most adót csökkentenek, akkor nem lesznek megfelelő bevételek. De képzett közgazdász szakemberek is azt mondják, hogy ebben a helyzetben öngyilkosság adót csökkenteni. A Fideszben mindenki úgy látja, hogy igenis, ez a járható út, hogy adót kell – méghozzá hamarosan és keményen – csökkenteni?
Pelczné Gáll Ildikó: Nézze, az adócsökkentésnek nagyon sokféle módja van. Van jó módja, van jó gyakorlata és van rossz gyakorlata. Ez kifejezetten a rossz gyakorlatok közé tartozik, hogyha kiemelünk egy adónemet – például az áfát –, és azt mondjuk, hogy csökkentjük az adókulcsokat. Ez egy rossz gondolkodás. Minden olyan, amikor egy rendszer elemét kivesszük és ettől a rendszer egyensúlya felborul, az rossz. Az a gazdaságra nézve nagyon rossz következményekkel jár, hiszen rögtön kódolható a költségvetési bevételnek a hiánya. Abban az esetben, hogyha egy kormány képes arra, hogy ezt átgondoltan tegye meg és együttesen végezzen el egy adócsökkentést, akkor viszont nem keletkezhet egyértelműen költségvetési hiány. Miért mondom ezt? Azért, mert a vállalkozásnál ott hagyjuk a pénzt. Ott hagyjuk azt a pénzt, amit eddig az állam elszívott tőle. És úgy látszik, hogy az állam a saját államigazgatási rendszerében elköltötte ezt a pénzt. A vállalkozások viszont profitorientáltak, ő vissza fogja forgatni. Ettől nőni fog, növekedni fog a gazdaság. Kimutatható – nem én mutattam ki, kormányoldalon mutatták ki –, hogy a gazdálkodó szervek, a vállalkozások most is növekednek. Hát kérdem én, nem oda kell tenni a pénzt vagy ott kell hagyni azt a pénzt, ahol a növekedési pálya már biztosított? Mert hogy abban érdekelt? Ők jó gazdái ennek. Hagyjuk ott, és utána azáltal, hogy növekednek, lesz költségvetési bevétel. Énszerintem ez elég egyszerű dolog.
E. M.: Nem akarom vizsgáztatni, de kíváncsi vagyok, hogy mint vezető pártpolitikus napi aktualitásokból mennyire készül. Hiller István mondott ma valami nagyon érdekeset. Ezt meg kell néznem, fölírtam magamnak valahova. Azt mondta, hogy: „Kétféle Magyarország van ma, egy karám-Magyarország – ez lenne a Fidesz – és a szabad Magyarország.” Arra utalt, hogy a köztársaságielnök-választáskor a Fideszben a képviselők ellenőrizték egymás szavazatait. De nyugodtan érthető ez gyakorlatilag erre a nagy pártegységre is, ami a kongresszuson tulajdonképpen ilyen nagy többséggel és egységesen tudott szavazni Orbán Viktor mellett, de hát végül is Önök mellett is. Mi a véleménye erről a karám-Magyarországról?
Pelczné Gáll Ildikó: Érdekes felfogás. Én azért egy ellenpéldát is hadd mondjak erre. Az én meglátásom szerint két kongresszus volt a hétvégén, ugye? Volt egy nyitott kongresszus, több ezernyi résztvevővel, mindenki szabadon jöhetett, mindenkit, minden pártszimpátiától függetlenül mindenkit vártunk rá, és el is jöttek, és sajtónyilvános volt. És volt egy kongresszus, ami zárt volt. Ezek után nem tudom…
E. M.: Igen, hát ehhez még hozzá lehetne tenni azt is, hogy pont Hiller István volt az, aki az előző kongresszus után azt mondta, hogy mi együtt döntünk, de aztán mindenkinek csönd. Tehát gyakorlatilag azt hiszem, hogy így is cáfolható lenne. Nyitott volt ez a kongresszus, ráadásul mintha kicsit ilyen happening-kongresszus lett volna. Egy teljesen szokatlan. Mindenki szabadon jöhetett-mehetett. De valószínűleg – mint minden párt életében – nemcsak fönt, hanem lent is van. Lesz még lent is, akkor újra bezárják a kongresszust vagy akkor is ilyen nyitott happening-kongresszus lesz, hogyha éppen bajban lesz a Fidesz? Mert így könnyű kritizálni az MSZP-t, hogy éppen most jól megy a szekér, ők meg bajban vannak.
Pelczné Gáll Ildikó: Énszerintem a rendszerváltoztatástól kezdve a Fidesz a legnagyobb párttá nőtte ki magát. Volt fenn is, és volt lenn is. Tanult a hibáiból, ezért lehet nagy párt, mert képes a hibáiból tanulni. És képes arra, hogy a jót továbbvigye. Szerintem ebből következtetni lehet a jövőre.
E. M.: Tanult a hibáiból? Mert Pokorni Zoltán most ezen a kongresszuson éppen a gőgtől, az elbizakodottságtól féltette a pártot.
Pelczné Gáll Ildikó: Nézze, ez egy emberi tulajdonság. Nagyon fontos, hogy mindent helyén kezeljünk. A számok alkalmasak arra, hogy picit megszédítsék az embereket. Temérdek munka vár ránk, hatalmas a felelősség, hogy 2006-ra készen lehessünk egy olyan programmal, ami valójában képes arra, hogy az emberekről szóljon, az ő problémáikat oldja meg, és képes legyen a gazdasági növekedést beindítani.
E. M.: Így a végén meg kell kérdeznem, hogy a kongresszus végén, azt mondták – én ugyan nem láttam –, hogy elsírta magát. Ezek az öröm, a felszabadultság vagy a fáradtság könnyei voltak?
Pelczné Gáll Ildikó: Nézze, meghatódtam attól a szeretettől vagy attól a szeretetözöntől, amivel az emberek körülvettek. Úgy érzem, hogy ez bizakodásra ad okot.
E. M.: Köszönöm szépen, és sok sikert kívánok.
Pelczné Gáll Ildikó: Köszönöm szépen Önnek.
hirtv
2005.06.15. 11:47