
Az MSZP-kongresszus, mint megírtuk, zárt ajtók mögött, a nyilvánosság és a sajtó szigorú kizárásával zajlott le, ám a végén kiosztották Gyurcsány Ferenc kormányfő és Hiller István szerkesztett változatú beszédét. A pártelnök beszédében ugyan megkövette a kongresszust, és elismerte saját felelősségét is a múlt heti elnökválasztási kudarc miatt, mégis elmaradt a tetemrehívás, s végül hatalmas többséggel, kézfelemeléssel bizalmat szavaztak Hillernek.
A miniszterelnök sokak szerint élete legjobb beszédét mondta, nem tagadta, hogy a párt politikai vereséget szenvedett, s hogy hibáztak, amiért túlerőltették Szili jelöltségét. Gyurcsány közölte: a maradék egy évben teljes erővel a koalíció munkájára koncentrál. Őt megtapsolták, Szili Katalint és a házelnök asszony egyik fő hívét, Toller László pécsi polgármestert viszont kifütyülték - ugyanis mindketten Gyurcsányt hibáztatták, mert nem bánt elég keményen az államfő-választáskor saját álláspontja mellett következetesen kitartó SZDSZ-szel.
A miniszterelnök ezentúl nemcsak kormányát irányítja a jövőben, hanem gyakorlatilag a pártot is, hiszen most szombaton a kongresszus a jövő évi felkészülést irányító Országos Választási Bizottság elnökévé választotta. Sokak szerint Hiller és Gyurcsány ezzel voltaképp egyfajta paktumot kötött: nem mozdítják el posztjáról a pártelnököt, cserébe viszont ő átadja a stafétabotot. Lapunk e verziókról is faggatta volna Hiller Istvánt, ő azonban rövid és optimista válaszra szorítkozott: - Lezártuk a vitákat, a párt a jövőre, a sikeres 2006-os választási felkészülésre összpontosít - közölte a szocialista politikus a Blikk-kel.
- Sok hét után újból a politikai racionalitás vett erőt az MSZP-n - magyarázta a Blikknek Somogyi Zoltán, a Political Capital elemző intézet igazgatója. - Semmi értelme nem lett volna összerúgni a port a szabad demokratákkal. Kiderült, hogy nélkülük nem tudtak saját köztársasági elnököt választani. A kongresszuson, úgy tűnik, nem díjazták Szili és szövetségesei makacsságát. A házelnök asszony többször is visszaléphetett volna, s akkor most az MSZP adhatná az államfőt - nyilatkozta a szakértő, aki úgy véli, hogy megerősödött a kormánykoalíció. Meggyengülnek ugyanis azok a hangok, amelyek az SZDSZ-től való távolságtartást sürgették.
blikk
2005.06.13. 10:47