> Hiller csalódott, az MDF perel - Orbán szerint az emberek jelöltje győzött

Érvényes és eredményes lett a köztársaságielnök-választás. A harmadik fordulóan 386 képviselő vette fel a szavazólapot, közülük 17-en nem szavaztak. A 368 leadott szavazatból egy volt érvénytelen, 367-en érvényesen szavaztak. Az ellenzék jelöltjének győzelmét Mandur László fél négykor jelentette be: "Dr. Szili Katalinra leadtott szavazatok száma 182, dr. Sólyom Lászlóra leadott szavazatok száma 185."
A Magyar Köztársaság elnöke 2005. augusztus 5-i hatállyal dr. Sólyom László, aki a rendszerváltás utáni legfiatalabb államfő. A pécsi származású 63 éves alkotmányjogász az Alkotmánybíróság első elnöke volt. Köztársasági elnöknek először egy civil szervezet, a Védegylet ajánlotta, azután jelölte az MDF, majd a FIDESZ.
Az Országgyűlés elnöke épp eskütételre szólította volna az új államfőt, amikor az ellenzék soraiból felhangzott a Himnusz. Az eskü után Mádl Ferenc jelenlegi köztársasági elnök köszöntötte utódját: "Az Alkotmányos többség kifejezi és jól közvetíti a magyar népképviselet bizalmát. Sólyom László a maga nagy általános és nyelvi műveltségével, politikai és jogi tapasztalatával a nép, a nemzet, az Alkotmány, a demokrácia és a jogállam iránti rendíthetetlen elkötelezettséggel bizonnyal rászolgált erre a bizalomra."
***
Passzív, szigorú és keveset beszélő államfő akar lenni Sólyom László. Ez utóbbit azért, hogy szavainak súlya legyen - nyilatkozta az újonnan megválasztott köztársasági elnök. Sólyom az államfő-választás mindhárom fordulóját alkotmányosnak tartja, ahol a civil kezdeményezés szép sikert ért el. Sólyom László nem hiszi, hogy sok munkát ad majd az Alkotmánybíróságnak.
***
Szili Katalin gratulált Sólyom Lászlónak megválasztásához. Mint mondta: nemes küzdelemben győzött ellenfele. Hiller István, az MSZP elnöke csalódott, de biztos benne, hogy nem ő a felelős a történetekért. A szocialisták az elkövetkező néhány napban a a koalíció helyzetének elemzésével foglalkoznak majd.
"Csalódott vagyok. Azt szerettük volna, hogy Szili Katalin legyen a köztársaság elnöke. Természetesen tiszteljük a Magyar Köztársaság újonnan megválasztott elnökét, de nyilván csalódott vagyok" - szögezte le Hiller István, az MSZP elnöke a voksolást követően.
A szocialista pártelnök állítja: nem kerül a pozíciójába a köztársaságielnök-választás. Az MSZP elnöke szerint pártjának közösen kell viselnie a felelősséget, hiszen a kongresszus közösen döntött a jelöltről.
Lendvai Ildikó frakcióvezető szerint a pártban semmiféle következménye nem lesz annak, hogy a nem az ő jelöltjük nyert. A helyzetet és az SZDSZ-hez fűződő kapcsolatukat azonban értékelni fogják a következő napokban.
A szocialista frakcióülésről távozó Szili Katalin először kitért a kérdések elől és a szobájába ment. Később mégis sajtótájékoztatót tartott. Úgy érzi, nem hibázott, amiért nem lépett vissza a harmadik forduló előtt, hiszen az MSZP kiállt mellette. Az SZDSZ-frakció szerepét nem kívánta értékelni. A házelnök azt mondta: biztos benne, hogy ezzel a társadalmi támogatatottsággal még lesz lehetősége a politizálásra.
***
A miniszterelnök gratulált Sólyom Lászlónak. Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy a megválasztott köztársasági elnök kiváló demokrata, nagyszerű hazafi, méltó utóda Göncz Árpádnak és Mádl Ferencnek, és őre lesz az alkotmányosságnak, valamint a nemzeti egységnek. Kuncze Gábor a koalíciós feszültséget érintő kérdésekre annyit mondott: az SZDSZ-ben nincsenek indulatok, továbbra is készek részt venni a kormányzati munkában.
"Menni kell előre. A Szabad Demokraták Szövetségében nincsenek indulatok, nem vetődik fel a koalíció kérdése. Mi készek vagyunk továbbra is a kormányzati munkában részt venni, támogatva a száz lépés programját, részt venni az ország irányításában a következő választásokig" - szögezte le Kuncze Gábor.
Gyurcsány Ferenc azt mondta: előre kíván nézni: "A köztársaságielnök-választás sok izgalmat hozó napjait követően most figyelmünket újra a kormányzás felé fordítjuk. Kormányozni kell és kormányozni fogunk. Az a szándékom, hogy az igazságosság, és a szabadság programját, amelyre ez a koalíció létrejött, ezt teljesítsük, ezt a programot végrehajtsuk. E program támogatásához fogom kérni a koalíciós pártok támogatását."
A folyosói pletykák koalíciós válságról beszélnek. Erről mindenki hallgat. Mindenesetre a sajtótájékoztató után Gyurcsány Ferenc dolgozószobájában fél órás hatszemközti megbeszélést tartott Hiller Istvánnal az MSZP elnökével és Lendvai Ildikóval a párt frakcióvezetőjével.
Horn Gyula volt miniszterelnök nagyon sajnálja, hogy nem sikerült a szocialistáknak áttörni a szabad demokraták merev, Szili Katalint elutasító hozzáállását: "Le kell vonni mindebből a tanulságot, elemezni kell a kialakult helyzetet. Egy biztos, hogy nagyon megnehezült bármiféle kapcsolat vagy együttműködés az SZDSZ-szel."
Elemzők szerint a köztársaságielnök-választást követő napokban kiderül: vajon a két kormánypárt együtt tud-e tovább dolgozni.
Mindkét ellenzéki párt győzelemként értékeli Sólyom László megválasztását. Orbán Viktor szerint az emberek jelöltje győzött, Dávid Ibolya pedig azt mondta, hogy az új elnök képes lesz megtestesíteni a nemzet egységét. A nyilatkozatok mellett ugyanakkor mélypontra jutott az MDF és a Fidesz viszonya, Dávid Ibolya pert helyezett kilátásba Áder Jánossal szemben.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke: "Ma azt hiszem, hogy Sólyom László minden korábbinál szélesebb háttérrel és nagyobb támogatottsággal kezdheti meg a munkáját. Az elnök életútja egyébként biztató, az utolsó két mondata, miszerint nem csak a fejünket, hanem a szívünket is fel kell emelni, pedig a legszebb reményekre jogosít mindannyiunkat."
Dávid Ibolya szintén üdvözli Sólyom László megválasztását. A közös győzelem ellenére azonban azt mondja, hogy végképp fagyossá vált pártja és a Fidesz viszonya, miután Áder János az első és a második forduló után is megvádolta az MDF képviselőit, hogy a szocialisták jelöltjére szavaztak.
"A sértett képviselők becsületsértés és rágalmazás címén becsületsértési pert fognak indítani Áder János ellen, mert a tegnapi és a mai magatartása túlment azon a határon, ami két, a parlamentben együttműködő párt között elvárható, és nehezíti az elkövetkező hónapokban azt az együttműködést, ami egyébként két parlamenti párttól elvárható" - nyilatkozta Dávid Ibolya, az MDF elnöke.
Áder János erre mindössze ennyit reagált: "Állok rendelkezésére." A Fidesz frakciója Áder János bejelentése szerint egységesen támogatta Sólyom Lászlót, átszavazás nem volt. Ugyanezt mondta Dávid Ibolya is az MDF-es képviselők szavazásáról.
hirtv
2005.06.08. 10:41