
Kezd kifulladni a forint erősödése annak ellenére, hogy eleinte úgy látszott: jól fogadják a piacok a jegybank hétvégi bejelentéseit, amelyek az árfolyam védelmében születtek.
Az, hogy a jegybank Monetáris Tanácsa a hét végén - pénteken, illetve vasárnap - két rendkívüli ülést is tartott, az elemzők szerint egyértelmű jele annak, hogy a jegybankot komolyan aggasztja a forint gyengülése.
Többen utalnak azokra a korábbi nyilatkozatokra, hogy a 320 forintos euróárfolyam fölöttaz eddiginál jóval több lakáshitel dőlhet be, ami aggasztó az egyébként igen szilárd pénzügyi rendszer stabilitása szempontjából.
Tóth Gyula, az Unicredit bécsi elemzője a Monetáris Tanács tegnapi közleményéből azt látja a legfontosabb üzenetnek, hogy az MNB immár hajmndó az unióból érkező euróforrások piacra vezetésére. Ez azt jelenti, hogy a brüsszeli pénzeket nem maga a jegybank váltja át forintra, hanem a bankrendszeren keresztül teszi ezt. (Néhány hete, amikor a lengyel jegybank hasonlóan döntött, az MNB ettől a megoldástól még elzárkózott. - A szerk.)
A szakértői számítások szerint az idén 2-3 milliárd euró érkezhet uniós forrásokból, de az összeg nagyobb is lehet, amennyiben Brüsszel csakugyan gyorsítja a kifizetéseket.
A Commerzbank budapesti elemzőinek számításai szerint 3-4 milliárd euróból fedezhető a háztartások tölesztő részlete, illetve a külkereskedelmi mérleghiány finanszírozása, tehát a pénzáramlás (cash-flow) oldaláról nézve az uniós pénzek piaci átváltása fedezheti a szükségleteket. Különösen a mostani helyzetben, amikor a portfolió-befektetések és a firss működőtőke-beáramlás is minimális szinten van - magyarázta Földi Balázs, a pénzintézet-treasury-vezetője.
A jegybanki közelmények után Simor András elnök rádiónyilatkozatban is megerősítette, hogy az MNB kész a teljes monetáris eszköztár alkalmazására a forintgyengülés megállítása érdekében. Ennek egyik eleme, hogy rövid lejáratú euróforrásokat bocsát a pénzintézetek rendelkezésre.
A másik, hogy a jegybank intervenciót hajt végre, vagyis eurót ad el, ezzel kínálatot teremt és forintot vásárol a szabadpiacon. A szakértők szerint a majdnem 25 milliárd eurós devizatartalékból két-háromszáz milliónak a felhasználása elegendő lehet arra, hogy a jegybank "odacsapjon" és a mostani szintről ne kerüljön lejjebb a forint. De ahhoz, hogy az árfolyam erősödjön, gazdaságpolitikai fordulat, hiteles kormányzati lépések kellenek.
Illúzió azt képzelni, hogy központi banki intervenciókkal 270 forintra lehetne letornászni az euróárfolyamot. Néhány pillanatra sikerülhetne, de azon az árfolyamszinten a lakosság megpróbálná külföldi devizára váltani a forintbetéteit, vagyis megint olyan euró-és svájci frankkereslet támadna, hogy az árfolyam egy csapásra gyengülne, mert senki nem hinné el, hogy fennmaradhat az erős árfolyam. Tehát - mondta Földi Balázs - jegybanki intervencióval, esetleg kamatemeléssel is egyelőre inkább a 300 forintos euróárfolyam látszik tarthatónak addig, amíg nem látszanak eltökélt kormányzati lépések.
A nemzetközi piacokon kezdetben a forintnál mérsékeltebben, de erősödött a lengyel zloty, a cseh korona, a dél-afrikai rand és a török líra is. A trend azonban ezeknél is megfordult, a rendszerint együtt mozduló feltörekvő devizák most is egy irányba, lefelé tartanak.
Tizenegy órakor a dollárt 245,70, a svájci frankot 212,70-en jegyezték, a forint mindkét devizával szemben gyengült reggel óta.
hirado
2009.03.09. 11:40